Kaz Dağları karsız kaldı. Mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak geçen Kaz Dağları'nı da bu yıl kuraklık vurdu: Mart ayı boyunca ilk kez karsız kaldı

Çok sayıda su kaynağı barındırdığı için mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak adı geçen Kaz Dağları bu yıl mart ayında karsız kaldı. Kaz Dağları'ndan beslenen Bayramiç Barajı'nın doluluk oranı yaşanan kuraklık nedeniyle kasım ayında yüzde 10'lara kadar düştü.

Google Haberlere Abone ol
Kaz Dağları karsız kaldı. Mitolojide 'Bin Pınarlı İda' olarak geçen Kaz Dağları'nı da bu yıl kuraklık vurdu: Mart ayı boyunca ilk kez karsız kaldı - Resim: 2

'MART AYI BOYUNCA HİÇ KARSIZ KALMAMIŞTI'

Geçen yıllara göre barajdaki bu oranın çok düşük olduğunu belirten Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen, "Bu küresel ısınmanın, iklimlerin değişmesi, yağmurların bazı bölgelere çok kuvvetli, bazı bölgelere daha az yağmasından kaynaklanıyor. Burada, ileriki dönemlerde mağdur olmamak için gereken tedbiri baştan alacağız. Biz bununla ilgili bir çalışma başlattık.

Ezine Ovası ve Batak Ovası'nda her yıl düzenli olarak ekilen çeltik ekimini, bu yıl nisan yağmurlarını görmeden ektirmek istemiyoruz. Burada önceliğimiz sabit tesislerin korunmasıdır. Bölgemiz genel olarak meyve yetiştiriciliği yapılan bir yer. Önceliğimiz bunun korunması. Nisan ayında beklediğimiz yağışlar olursa, barajımız istediğimiz doluluk oranlarına ulaşırsa çeltik ekimi gerçekleştirebileceğiz" ifadelerini kullandı.


Kaynak: DHA