Ispanağı sakın ama sakın tekrar ısıtmayın: Ispanak hakkındaki çarpıcı gerçek ortaya çıktı

Sağlığımızı korumak adına bazı besinlerin tekrar ısıtılması zararı teşkil edebilir. Çok faydalı olan ıspanak da bunlardan biridir. Tekrar ısıtılan ıspanağın bu zararını okuduktan sonra bir daha asla tekrar ısıtmak istemeyeceksiniz. İşte tekrar ısıtılan ıspanağın zararları

Google Haberlere Abone ol
Ispanağı sakın ama sakın tekrar ısıtmayın: Ispanak hakkındaki çarpıcı gerçek ortaya çıktı - Resim: 2

Ispanağı sakın tekrar ısıtmayın!

Ispanak tüketirken bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Ispanak pişirmeden önce dikkat edeceğiniz ilk unsur, ıspanağı olabildiğince iyi bir şekilde yıkamaktır. Bu nedenle sirkeli suda kum ve pislikler kalmayana kadar ıspanağı yıkamalısınız.

Ayrıca ıspanağı doğrarken de mutlaka temiz bir bıçakla doğramanız gerekir. Ispanağın tekrar ısıtılması ne yazık ki sağlığımızı tehlikeye atarak tüm faydasını yok ediyor. Ispanak her ne kadar besin açısından zengin olsa da asla tekrar ısıtmamak gerekiyor.

Ispanak içinde yüksek miktarda nitrat bulundurur. Sık sık ısıtılan ıspanaktaki nitrat, nitrite dönüşür. Nitrat, kandaki oksijen seviyesini etkiler. Bu nedenle de tekrar ısıtılan ıspanak zehirlenmeye yol açar. Zehirlenme riskini en aza indirmek adına ıspanağı mutlaka tüketeceğiniz miktarda pişirmelisiniz.

SIRADAKİ GALERİ

Kınayı zeytinyağına karıştırın ve ayağınıza sürün Kınayı zeytinyağına karıştırın ve ayağınıza sürün