7 yıl önce başladı paraya paraya demiyor! Hasat başladı yüzü güldü. 5 dönüm almıştı şimdi 36 dönüm oldu

İki çocuk annesi Gülten Çelik 2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığının "Genç Çiftçi Projesi"ne başvurup çilek yetiştirmek için destek aldı. 5 dönümle başlayan ekim alanı şimdiden 36 dönüme çıktı. Siparişlere yetişemeyen Çelik, işçi bulamamaktan şikayetçi...

Google Haberlere Abone ol
7 yıl önce başladı paraya paraya demiyor! Hasat başladı yüzü güldü. 5 dönüm almıştı şimdi 36 dönüm oldu

Malatya’nın Pütürge ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki Gülten Çelik, 7 yıl önce devlet desteği ile başladığı çilek üretiminde siparişlere yetişemeyince üretim alanını genişleterek 36 dönüme çıkardı. Girişimci kadın üretim kapasitesini arttırmalarına rağmen siparişlere yetişemediklerini söyledi.

Pütürge ilçesine bağlı Örmeli Mahallesi’nde yaşayan iki çocuk annesi Gülten Çelik 2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığının "Genç Çiftçi Projesi"ne başvurdu. Aldığı hibe desteğiyle ilk etapta 5 dönümlük bir alanda çilek üretimi yapan kadın girişimci siparişlere yetişemeyince üretim alanını genişleterek 36 dönüme çıkardı.

Kilogramı 60 TL’den satışa sunulan albion türü çileklerde siparişlere yetişemediğini ifade ederek, işçi bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

YEVMİYE ÜCRETLERİ 700-800 TL

Hasatta işçi olarak çalışan Dilan Taş ile Mehmet Yılmazcan sabah saatlerinde başladıkların hasadın akşam saatlerinde kadar sürdüğünü belirterek, yevmiyelerin ise 700 ila 800 TL aralığında olduğunu söyledi.

7 yıl önce başladı paraya paraya demiyor! Hasat başladı yüzü güldü. 5 dönüm almıştı şimdi 36 dönüm oldu

Çilek yetiştiriciliğine "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında aldığı hibe desteğiyle ilk etapta 5 dönümlük bir alanda üretime başladığını ifade eden Gülten Çelik ise ”Talepler artınca üretim alanımızı genişletmek için çalışma başlattık ve üretimi 36 dönüme çıkardık. Hedefim daha büyük alan da üretim yapmaktı onu da başardık. Yağışlar bu dönem zorladı biraz işçi konusunda sıkıntımız var ama işin üstesinde gelebiliyoruz. Daimi müşterilerimiz var bir alan bir daha alıyor” dedi.

TARLADA KİLOSU 60 LİRA

Üretim kapasitesini arttırmalarına rağmen taleplere hala yetişemediklerini kaydeden Çelik, ”Çileğimizin kilogramı 60 TL. Talep çok fazla yetişemiyoruz. Satışlarımız ise perakende şeklinde. 20-30 kişiye de istihdam sağlıyorum bu durumdan çok mutluyum bu yıl talepleri karşılayarak emeğimizin karşılığını da alacağız inşallah. Çevremdeki insanlardan da destekler görüyorum. Üretimi eşimle birlikte yapıyoruz. Ben çileklerin bakımı ile eşim ise genelde satışlarla ilgileniyor” diye konuştu.

Kaynak: İHA
Etiketler çilek tarla ürün hasat
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin