Kabuklarını çöpe atan bin pişman olacak. Patates kabuklarının mucizevi faydaları ortaya çıktı

Patates hem lezzetli hem de faydalı besinlerden biridir. Pek çok yemeğin temel malzemesi olan patatesi kullandıktan sonra kabuklarını yıllardır çöpe atıyorduk. Ancak bu faydalarını öğrendikten sonra bir daha asla çöpe atmayacaksınız. İşte patates kabuklarının mucizevi faydaları

Google Haberlere Abone ol
Kabuklarını çöpe atan bin pişman olacak. Patates kabuklarının mucizevi faydaları ortaya çıktı - Resim: 2

Patates kabuklarının faydaları

Patates kabuğu, C vitamini açısından zengindirler ve güçlü bir antioksidan ajan olarak görev yaparlar. Patates kabukları ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum ve B kompleksi vitaminleri açısından da zengindir.

Patates kabukları güçlü antioksidan görevi gören fitokimyasallar bakımından zengindir. Ayrıca vücudu kansere karşı koruyan asit içerir. Patates kabuğu aynı zamanda potasyum açısından zengin olduğu için kalp krizi ve felç riskini en aza indirir.

Aydınlatma ve beyazlatma etkisi olan patates kabukları, koyu lekeleri hafifleten antibakteriyel, fenolik ve antioksidan bileşikler içerdikleri için bunları ciltte kullanmak sağlıklı kabul edilir.

Tam bir hazine olan patates kabukları, patatesin kendisinden tam 12 kat daha fazla antioksidan içerir. Potasyum ve magnezyum açısından zengin olan patatesin kabuklarını pişirerek tüketebilirsiniz.

Patatesin kendisi her ne kadar lifli bir sebze olsa da kabuklarında da o kadar lif bulunur. Bu da sindirim sisteminizi korur, kolesterolü düşürür, uzun süre tokluk hissi verir ve şeker hastalığına yakalanma riskini en aza düşürür.

SIRADAKİ GALERİ

Zararını duyunca elinize sürmeyeceksiniz Zararını duyunca elinize sürmeyeceksiniz