Anestezi orucu bozar mı, Oruçluyken anestezi almak orucun bozulmasına neden olur mu?

Anestezi orucu bozar mı? sorusu orucu bozan durumlar arasında merak edilirken konuya ilişkin açıklama Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan geldi. Peki ya oruçluyken anestezi almak orucu bozar mı?

Google Haberlere Abone ol
Anestezi orucu bozar mı, Oruçluyken anestezi almak orucun bozulmasına neden olur mu?

Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren kişiler, orucu bozan durumları aratırken merak edilen bir diğer konu daha ortaya çıktı.

Anestezi orucu bozar mı? sorusu son dönemlerde pek çok kişinin arattığı konulardan bir tanesi olurken konuya ilişkin açıklama Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan geldi.

Peki ya oruçluyken anestezi almak orucun bozulmasına neden olur mu?

ANESTEZİ ORUCU BOZAR MI?

Anestezi almak orucu bozar mı? sorusu son dönemlerde en çok merak edilen konular arasında yer alırken Din İşleri Yüksek Kurulu konuyu şu şekilde açıkladı...

"Anestezi, acı ileten sinir yolları üzerinde iletimin değişik seviyelerde engellenmesi demektir. Lokal, bölgesel ve genel anestezi olmak üzere, üç türlü anestezi vardır.

 Küçük ameliyatlarda ameliyat bölgesinin yakın çevresine iletimi engelleyen ilaçların verilmesi ile oluşan anesteziye, "sınırlı uyuşturma" denir.

Vücudun daha geniş bölgeleri, örneğin belden aşağısı veya bir yarısı iletimin omurilik düzeyinde engellenmesi için omuriliğe veya omuriliğe varmadan geniş bir sinir grubunun oluşturduğu bağlantı yerleri üzerine ilaç verilerek oluşturulan anesteziye "bölgesel anestezi" denir. Hastanın uyutulup ağrının duyulması beyin düzeyinde engellenirse, bu tür anesteziye "genel anestezi" denir.

Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi yeme-içme anlamı da taşımamaktadır.

Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, sınırlı uyuşturma orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin