Yatırımcılarla görüşen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan toplantı sonrası flaş açıklamalar! Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın görevi bırakması sonrası ilk kez konuştu: Para politikası vurgusu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkilileri yatırımcılarla bir araya geldi. Yapılan sunumda TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerinin 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Yatırımcılarla görüşen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan toplantı sonrası flaş açıklamalar! Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın görevi bırakması sonrası ilk kez konuştu:  Para politikası vurgusu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkilileri 2014'ten bu yana ilk kez gerçekleştirilen Döviz müdahalesi sonrasında kritik toplantıda yerli yatırımcılarla bir araya geldi.

Yetkililer saat 16:00'da yabancı yatırımcılarla da çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirecek.

 TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerinin 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz" dedi.

Sunumda öne çıkan ifadeler şöyle:

Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezerv artırmaya devam edeceğiz. Döviz piyasasında gerçekçi olmayan sağlıksız fiyat oluşumu var. TCMB yüksek volatiliteye müdahale edebilir.

Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Cari işlemler dengesi, ağustos ve eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti. Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz.

İhracatı artıracak uygulamaları önemli buluyoruz. Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin