Trabzon Opera Binası yeniden açılsın çağrıları büyüyor!

Trabzon’da yok olan bir opera binası küllerinden doğmak için ilgi bekliyor... 1908 yılında yapılan ve 1958’de hoyratça yıkılan tarihi bina, 62 yıllık bir özlemin timsali oldu.

Google Haberlere Abone ol
Trabzon Opera Binası yeniden açılsın çağrıları büyüyor!

Hititlerin, Perslerin, Romalıların geçtiği bir yol olan ve dünya tarihinin yaşayan en eski kentlerinden biridir Trabzon… İpekyolu’nun ayağını denize değdirdiği ve bilinen dört bin yıllık tarihiyle birçok kültür katmanını içinde barındıran kent, yolları genişletilmek istenirken sanat damarları daraltılarak yok edildi… Ve şimdilerde tarihi kazıyarak geçmişini arıyor...

Trabzon Opera Binası, 1908’de (Bazı kaynaklara göre 1912 tarihinde yapımına başlandığı da söylenmektedir.) bugünkü adıyla Atatürk Meydanı’nın hemen doğusunda yer alan bölgede, padişahın oluru ile Fransız bir şirket tarafından İtalyan mimarisi ile yapılmış ve 1937 yılına kadar tiyatro ve müzik salonu olarak kullanılmış.

Ünlü sanatçıların, Trabzon Opera Binası'nın yeniden açılması için çağrıları artarak devam ediyor. Son olarak Ali Poyrazoğlu da Twitter hesabından paylaşım yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Yeniden açılsın ücretsiz 5 gösteri yapacağım. Sözüm söz. Orkestrayı da yönetim 5 Carmen gösterisi. Söz."

Ünlü müzisyen Burçin Büke de yaptığı paylaşımda, "Trabzon Opera binası 1908... Tekrar açılsın, 4 hafta her pazar günü bir resital yapacağım. Sözüm söz..." dedi.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin