TGS üyeleri işten çıkarmalara karşı Cumhuriyet gazetesi önünde basın açıklaması yaptı

TGS, dün sendikalarına üye 8 Cumhuriyet gazetesi çalışanının işten çıkarılmasının ardından yazılı bir açıklama yayımladı. İşten çıkarılan çalışanların geri alınmasının istendiği açıklamayla birlik, bugün saat 11'de gazete önünde buluşulacağı da duyuruldu. TGS üyelerinin bugün yaptığı basın açıklamasında "bu, Cumhuriyet’in gazetecilik anlayışına vurulmuş bir darbe, yayın çizgisine yönelik bir operasyondur" denildi.

Google Haberlere Abone ol
Medyatava Özel TGS üyeleri işten çıkarmalara karşı Cumhuriyet gazetesi önünde basın açıklaması yaptı

MEDYATAVA/ÖZEL

Dün, Cumhuriyet gazetesinde 8 sendikalı çalışanın işten çıkarıldığını MedyaTava duyurmuştu. TGS ile imzalanan toplu sözleşmenin üzerinden iki hafta geçmesinin ardından, sendikaya üye çalışanların işlerine son verilmesi, tepkilere neden oldu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Cumhuriyet'teki işten çıkarmaların ardından, bugün gazete önünde toplanacaklarını da duyurdukları bir açıklama yaptılar.

TGS'nin açıklama yapacağı saat öncesinde Cumhuriyet gazetesi önüne polis ekipleri de geldi. 

Aykut Küçükkaya'dana açıklama

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da, sosyal medyadan bir açıklama yaparak, "Cumhuriyet’in Genel Yayın Yönetmeni olarak polisi gazete binasının dışına davet ettim… Açıklamaya bizzat katılacağımı, Cumhuriyet emekçileriyle omuz omuza olduğumu bildirdim…" dedi.

Gazete önünde açıklama yapıldı

İşten çıkarılan 8 gazeteci, Cumhuriyet Gazetesi önünde açıklama yaptı: "Arkadaşlarımızın çıkarılmasına gerekçe olarak gösterilen “ekonomik nedenler" savını kabul etmiyoruz. Bu, Cumhuriyet’in gazetecilik anlayışına vurulmuş bir darbe, yayın çizgisine yönelik bir operasyondur."

TGS tarafından dün yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanılmıştı

Cumhuriyet yönetimini işten atılan arkadaşlarımızı geri almaya çağırıyoruz

Cumhuriyet gazetesinde sekiz gazetecinin işten atılması sendikal örgütlülüğümüze yönelik bir hamledir. İşten atılan sekiz meslektaşımızın tamamı Sendikamız üyesidir. Toplu pazarlık masasına oturmadan önce üyelerimizi istifaya zorlayan anlayış, imzalanan sözleşmeye rağmen devam etmektedir. Bu tutum Cumhuriyet’e yakışmamaktadır.
Uzun süren dava süreçlerinin ardından masaya oturduğumuz ve geçtiğimiz günlerde üyelerimizin kararlı duruşu ile imzaladığımız toplu iş sözleşmesi sonrasında sekiz üyemizin işten atılması Cumhuriyet gazetesi yöneticilerinin sendika karşıtı tutumlarını bir kez daha su yüzüne çıkartmıştır.

İşten atmalara dair ekonomik gerekçeler öne süren Cumhuriyet yönetiminin, sendikal mücadelede aktif olan sekiz meslektaşımızı seçmesi tesadüf değildir.

Cumhuriyet gazetesi yönetimini bir an önce bu hatalı karardan vazgeçmeye ve altına imza attıkları toplu iş sözleşmesi hükümlerine uymaya çağırıyoruz.

Cumhuriyet gazetesinde sendikal örgütlülüğümüzün bitirilmesine izin vermeyeceğiz. Sendikal nedenle işten atılan arkadaşlarımızın işe geri alınması için 30 Kasım Salı saat 11:00’de Cumhuriyet önünde buluşuyoruz.

Türkiye Gazeteciler Sendikası

BARIŞ YARKADAŞ'DAN CUMHURİYET YÖNETİMİNE TEPKİ

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla, Cumhuriyet'in bu tutumuna tepki gösterdi.

Yarkadaş şunları söyledi:

"Cumhuriyet Gazetesi yönetimi, mesleki başarılarıyla tanınan arkadaşlarımızı hiçbir haklı gerekçe göstermeksizin işten çıkardı. TGS üyesi arkadaşlarımız bu kararı protesto edecek diye, gazetenin önüne polis geldi. Yönetim, polise ihtiyaç olmadığını söylemeli ve göndermelidir. 1989’dan beri kesintisiz bir şekilde Cumhuriyet okuyorum. Cumhuriyet’in yaşaması için elimden gelen katkıyı sunuyorum. Vakıf yönetiminin aldığı işten çıkarma kararları, Cumhuriyet’e yakışmıyor ve gazetenin üzerine gölge düşürüyor. Hele kapıya polisin getirilmesi… Bu hiç olmadı!

 

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Cumhuriyet emekçileri adına açıklamayı Cumhuriyet Gazetesi yayın koordinatörü Serkan Ozan okudu.

Açıklamada şöyle denildi:

29 Kasım 2021 günü Cumhuriyet Gazetesi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Bu lekenin mimarları, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri Işık Kansu ve atanmış şirket yönetim kurulu üyeleri Osman Özer ve Adnan Arslan’dır.

Emeği yüce değer olarak gören gazetemize büyük zarar veren bu isimler, Cumhuriyet’in simge ismi İlhan Selçuk’un öğrencilerini, çocuklarını gazeteden kovma kararı almışlardır. Bu kararı tanımıyoruz. Çünkü...

16 Kasım 2021 tarihinde yapılan Cumhuriyet Vakfı toplantısında, en az 15 kişinin işten çıkarılması, bununla ilgili Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’nın öneri sunması kararlaştırılmıştır. Bu karar sonrası gerek Genel Yayın Yönetmeni Küçükkaya, gerek yazıişleri ekibi ve gerekse servis şefleri, çekincelerini dile getirmiş, hiç kimsenin işinden olmaması için yapıcı öneriler ve özverilerde bulunma kararı almıştır.

Ancak, çalışanın sesine kulak tıkayan, kendilerine sunulacak önerileri bile beklemeyen Alev Coşkun, Adnan Arslan ve Osman Özer’den oluşan şirket yönetim kurulu, Cumhuriyet ilkeleriyle uyuşmayan bir kararla sekiz çalışma arkadaşımızı Cumhuriyet’ten koparmıştır. Bu kararla, Cumhuriyet Vakfı tarafından gazeteyle ilgili kararlarda tek yetkili kılınan Yürütme Kurulu ve Genel Yayın Yönetmenliği makamının iradesi çiğnenmiştir.

Arkadaşlarımızın aramızdan koparılmasına gerekçe olarak gösterilen “ekonomik nedenler" savını kabul etmiyoruz. Bu, Cumhuriyet’in gazetecilik anlayışına vurulmuş bir darbe, yayın çizgisine yönelik bir operasyondur. Bu operasyonun kimler tarafından yapıldığını biliyoruz…

Seçim sürecine giren Türkiye’nin en önemli gazetesinin yayın politikasına müdahale girişiminin de tehlikenin de farkındayız...

Türkiye’nin en köklü, en etkili gazetesi olan Cumhuriyet’i yönetme yetisine ve ilkelerine sahip olmayan Alev Coşkun, Işık Kansu, Adnan Arslan ve Osman Özer’i derhal istifaya davet ediyoruz.

Cumhuriyet’in gerçek sahipleri okurlarımıza, hiçbir koşulda desteklerini esirgemeyen Cumhuriyet dostlarına dayanışma ruhuyla sesleniyor, saygılarımızı sunuyoruz

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin