Sosyal medyada Android Deprem Uyarı Sistemi gündem oldu. 5.9 büyüklüğündeki Düzce depremini 5 saniye önce öğrendiler

Google tarafından hizmete sunulan Android Deprem Uyarı Sistemi Düzce depremi sonrası sosyal medyada en çok konuşulan başlıklardan biri oldu. Türkiye'de geçtiğimiz yıl aktif hale gelen ve Antalya depreminde kullanılan sistem Düzce depreminde de uyarı verdi. Android telefon kullanıcıları Düzce Gölyaka merkezli depremden 5 saniye önce uyarı mesajı aldı.

Google Haberlere Abone ol
Sosyal medyada Android Deprem Uyarı Sistemi gündem oldu. 5.9 büyüklüğündeki Düzce depremini 5 saniye önce öğrendiler

Düzce Gölyaka merkezli deprem sonrası sosyal medyanın gündeminde Android Deprem Uyarı Sistemi var. Gölyaka'da meydana gelen ve başta Düzce ile İstanbul'da olmak üzere birçok ilden hissedilen 5.9 büyüklüğündeki depremi Android telefon kullananların çoğu yaklaşık 5 saniye önce gelen mesajla öğrendi. 

Sistem ilk etapta Yunanistan ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kullanıma açılırken, daha sonrasında yüksek deprem riski taşıyan Türkiye'de de açıldı. Google, telefonları sismograf haline getirmek istiyor ve Türkiye'de geçen yıl Antalya depreminde de kullanıldı.

5 SANİYE ÖNCE UYARI GÖNDERDİ

Google tarafından geliştirilen sistem sayesinde Android telefon kullanıcıları Düzce Gölyaka merkezli depremi saniyeler öncesinde öğrendi. Sosyal medyada bazı kullanıcıların yaptığı paylaşımlara göre, Android Deprem Uyarı Sistemi, depremden birkaç saniye önce bazı Android kullanıcılarına bildirim gönderdi. Uyarı gelen bir sosyal medya kullanıcısı, "Google Android deprem uyarı sistemi Düzce depreminden 5 saniye önce android telefonlara uyarı ile alarm gönderdi. Ayarlardan deprem uyarılarını aktif hale getirin. Uygulama yüklemenize gerek yok. iPhone kullanıcılarına açık değil." ifadelerini kullandı.

ANDROID DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR?

Doğal afetleri tespit etmek ve acil durumlara hızla yanıt vermek üzere gerekli altyapının kurulması ve güncellenmesi için önemli bir kaynak ayırmak gerekiyor. Google bu konuda dünya çapındaki ölçeğinin de yardımıyla Android Deprem Uyarı Sistemi’ni geliştirerek, depremleri algılayıp Android kullanıcılarına uyarı gönderen ücretsiz ve katma değerli bir hizmet sağladı.  Bu sistem ile ivmeölçeri olan Android telefonlar prize takılıyken ve tamamen hareketsizken mini bir sismometreye dönüşerek depremi algılayabiliyor ve kullanıcılara uyarı gönderebiliyor.

Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki tür uyarı gönderiyor. Android Deprem Uyarı Sistemi, telefonun mevcut teknolojisinden faydalanıyor; cihaz konumu ve “Deprem Uyarıları” açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri tüm telefonlarda çalışıyor. Erken deprem uyarıları almak istemeyen kullanıcılar, cihaz ayarlarından “Deprem Uyarıları” seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

3 MİLYAR TELEFONDAKİ İVME ÖLÇER KULLANILIYOR

Android Deprem Uyarı Sistemi ile doğal afetlerde her saniyenin fark yarattığı bilinciyle kullanıcılara yardımcı olmayı hedeflediklerini söyleyen Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner, geliştirilen sistemle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Android Deprem Uyarı Sistemi, bugün özellikle etkin deprem bölgelerinde yaşayanlar için oldukça önemli bir sistem olarak ön plana çıkıyor. Türkiye, geçen yıl Yeni Zelanda ve Yunanistan ile birlikte Android deprem uyarılarının ABD dışında kullanıma sunulduğu ilk ülkeler arasında yer alıyor. Sistem teknik olarak bir depremin meydana getirdiği titreşimi ve hızını tespit etmek için dünya çapında kullanılan 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanıyor ve kullanıcılarına gerekli uyarıları veriyor. Bu sistem ile kullanıcılarımıza deprem anında zaman kazandırmayı hedefliyoruz. Çünkü biliyoruz ki deprem anında kazanılan birkaç saniye, doğru konum almak ve hazırlanmak için çok kritik olan bir süreyi kazandırıyor. 

Kaynak: Medyatava
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin