Sektör çalışanlarından Coronavirus çağrısı: Setlere ara verilsin!

Dünyada hızla yayılan ve Türkiye'de de 18 kişide görülen yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle, 12 sendika ve dernek, setlere en az 2 hafta ara verilmesini talep etti.

Google Haberlere Abone ol
Sektör çalışanlarından Coronavirus çağrısı: Setlere ara verilsin!

Sendika ve derneklerin imzacısı olduğu açıklamada, "Geç kaldık' dememek için tüm yetkililere sektör bileşenleri olarak çağrımızdır" denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Yüksek riskli sınıfta yer alan, yoğun insan ve ekipman sirkülasyonunun olduğu çalışma alanlarımız dizi, sinema ve reklam setlerindeki çalışma koşulları, temel ihtiyaçların karşılanmasındaki bazı zorluklar, bununla birlikte oluşturuması zorlaşan sağlıkla, hijyenik çalışma ortamı güçlükler ve her bir çalışanın potansiyel taşıyıcı olma ihtimali karşısında tüm çalışmaların en az 2 hafta ertelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Dünya Sağlık Örgütü'nün ve ülkemizdeki kamu otoritelerinin koronavirüse karşı aldığı önlemler ve yaptığı uyarılar doğrultusunda; yüksek risk altında çalışanlar olarak, sağlıklı bir ortam oluşana kadar hem kendi sağlığımız hem de virüsün daha hızlı yayılmaması adına; başta Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm bakanlıkların ve devlet kurumlarının setlerin durdurulması ve en az 2 hafta ertelenmesi kararını acil olarak almasını bekliyoruz. 'Geç kaldık' dememek için tüm yetkililere sektör bileşenleri olarak çağrımızdır."

Çağrıyı imzalayan kuruluşlar şöyle:

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği
Film Yönetmenleri Derneği
Görüntü Yönetmenleri Derneği
Kamera Asistanları Derneği
Sahne, Perde, Ekran, Mikrofon Oyuncuları Sendikası
Reklam Filmi Yönetmenleri Platformu
Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği
Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği
Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği
Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği, Sinema
Reklam, Dizi ve TV Programları Çalışanları Sendikası
Sanat Yönetmenleri Derneği

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin