Sayım Çınar Münih'i yazdı: Burnu havada olmayan bir şehir

Gazeteci ve yazar Sayım Çınar, Münih gezisini kaleme aldı.

Google Haberlere Abone ol
Sayım Çınar Münih'i yazdı: Burnu havada olmayan bir şehir

Gazeteci ve yazar Sayım Çınar, bu defa okurları için Almanya'nın en güzel şehirlerinden Münih'i gezdi.Sayım ÇINAR / sayimcinar@gmail.comMünih kış sevenler için ideal bir şehir2018'i geride bırakıp yeni yıla girmek için bu kez Münih'i tercih ettim. Gitmenin en güzeli habersiz olanı. Her şeyi geride bırakıp yeni bir şehre başlama fikrini seviyorum. Uzaklarda olmayı kendime yakınlaştığım için seviyorum.Korkularım olduğunda en çok gezmeyi seviyorum. Gezilerimle yaşadığım en önemli duygu mutluluk.Almanya sevgimi bilen bilir.Coşkusu sakinliğinde gizli bir şehir Münih. İstanbul’a kıyasla son derece sakin bir şehir.Kalıcı olmak için uğraşıyorum bu hayatta ve sakin şehirler bana zaman zaman iyi geliyor.Bir şehrin metrosunu öğrenirseniz artık o şehrin bir parçasısınızdır. Ben de kendimi iyi hissediyorum bildiğim, öğrendiğim, yaşadığım yerlerde.

Yeni yıla Münih'te girmekYılbaşında Münih’te olmak çok mutlu etti beni. Hayata karşı estetik kaygılarınız var ise Münih çok doğru bir yer. Oyunlardan uzak olmak ne güzel!Gezim, The Museum Brandhorst’ta 'Alex Katz sergisi' ile başladı. Çağdaş sanatın en önemli isimlerinden birinin sergisinde olmayı, yeni yıla sanatla başlamayı tercih ettim. Doğrusu bu bana iyi geldi.Münih'in en önemli müzelerinden biri Stadtmuseum. Yine çok etkileyiciydi. Alman kukla koleksiyonu burada sergileniyor adeta..Münih, eyalet olarak diğer eyaletlerden birçok yönüyle ayrılıyor.Yılbaşında Marienplatz’da müthiş bir kutlama oldu. Aşağıdaki videoda yeni yıla girildiği anda tarihi meydanda düzenlenen havai fişek şovunu izleyebilirsiniz.Şehrin sakinliğiyle bu coşkunun birleşmesi müthiş bir deneyimdi.

Kış sevenler için ideal şehir MünihBira çeşitleri sizi şaşırtacak, şimdiden haberiniz olsun. Münih bence biranın başkenti bir yönüyle de.Kış seven biriyseniz Münih tam size göre. Kışın en tatlı halini yaşayabiliyorsunuz. Konaklama ücretleri de çok daha uygun diğer mevsimlere kıyasla.Meryem Ana Kilisesi sizi çok etkileyecek. Viktualienmarkt burada.Münih’e bir buçuk saat uzaklıkta kayak merkezleri var.Gotik mimari göz alıcı her yerde. Meydanlar, kiliseler sizi başka bir zamana götürüyor.Mutfak kültüründe et yemekleri ağırlıkta. Yemek yerine ayaküstü atıştırmalık olarak 'pretzl' seçebilirsiniz.Münih kent tarihini anlamanız için de çok fazla fırsat veriyor. Otel seçiminizi de doğru yaparsanız, müthiş bir hafta sonu geçirebilirsiniz Münih’te, tarihle, müzelerle ve açık alanlarla.

Burnu havada olmayan bir şehirMünih burnu havada bir şehir değil bunu söyleyebilirim. Gezginler için çok güzel önerileri var.Münih’in en güzel tarafı her sokakta bir sürpriz bulmanız. Şehirde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Yeter ki kaybolmaktan ve keşfetmekten korkmayın.Kahvenin lezzetini gerçek anlamda alabileceğiniz bir şehir burası aynı zamanda.

Şehrin zenginliğini taksi ve mağazalara bağlayan anlayışı sevmiyorum. Güzellik ve zenginlik benim için çiçeklerinden, nezaketinden anlaşılır bir şehrin.Karlı bir hafta sonu  geçirdim burada. The Munich Hofbräuhaus’a mutlaka gelmelisiniz. Bira içmemek, şehrin yeme içme kültürünü deneyimlememek kayıp olur.Düzen seviyorsanız, çalışan insanlar görmeyi seviyorsanız, aynı zamanda da macera arıyorsanız doğru yerdesiniz.  Münih sakinliğinin içinde müthiş bir coşkuya davet ediyor gezginleri.

İnsanların tarzını, şehrin genel havasını,  Münih’teki yaşam akışını sevdim..Münih’te en sevdiğim yerler: Marienplatz, New Town Hall (Neus Rathaus), Schloß Nymphenburg, Deutsche Museum,Old Town Hall (Altes Rathaus), Hauptbahnhof.
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin