Samsun'da KYK yurdunda zehirlenme şüphesi: 82 öğrenci hastanelik oldu

Aydın'da KYK yurdunda bir öğrencinin asansöre sıkışıp hayatını kaybetmesinin ardından KYK yurtlarıyla ilgili bir haber de Samsun'dan geldi. Samsun'da SAMÜ Ballıca Kampüsü’ndeki yemekhane ile Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) 19 Mayıs Yurdu yemekhanelerinde yemek yiyen üniversite öğrencileri fenalaştı.

Google Haberlere Abone ol
Samsun'da KYK yurdunda zehirlenme şüphesi: 82 öğrenci hastanelik oldu

Samsun’da 19 Mayıs ilçesinde bulunan Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Ballıca Kampüsü ile KYK yurdu yemekhanelerinde yedikleri yemekten sonra fenalaşan öğrenci sayısının 82 olduğu ortaya çıktı.

HASTANEYE KALDIRILDILAR

SAMÜ Ballıca Kampüsü’ndeki yemekhane ile Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) 19 Mayıs Yurdu yemekhanelerinde yemek yiyen üniversite öğrencileri bir süre sonra fenalaştı. Yedikleri tavuk, etli kuru fasulye, pilav ve garnitürden sonra mide bulantısı ve kusma şikayetleri ortaya çıkan öğrencilerin bazıları kendi imkanları bazıları da ambulanslar ile çevredeki hastanelere kaldırıldı. Zehirlenme şüphesiyle müdahale edilen öğrencilerden 47’sinin KYK’da, 35’inin

SAMÜ yemekhanesinde yemek yediği öğrenildi. Öğrencilerin hepsinin taburcu edildiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Olayın ardından Sağlık Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yemeklerden ve sudan numune alarak inceleme başlattı.
Yemeklerin Canik ilçesindeki özel bir firmadan temin edildiği bildirildi.

REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Konuyla ilgili SAMÜ Rektörlüğü imzalı yapılan açıklamada özetle şöyle denildi:

İNCELEME BAŞLATILDI 

“Üniversitemiz yemekhanelerinde yemek yiyen binlerce öğrencimiz ve akademik, idari personelimizden sağlık konusunda hiçbir şikâyet almadık. Aynı yemek hizmetini alan Canik ve Kavak Kampüslerimizde hiçbir şikâyet olmadığı gibi Ballıca Kampüsümüzde de aynı yemekhanede hizmet alan Mimarlık Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizden hastanelere başvuran veya bize şikâyetini aktaran hiçbir öğrencimiz olmamıştır.

Öğrencilerimizin halsizlik ve mide bulantısı şikâyeti üniversitemizin yemekhanesinde 24 Ekim öğlen yemek yedikten sonra değil aradan bir gün geçtikten sonra olmuştur. Kaldı ki halsizlik şikâyeti yaşayan öğrencilerimizden bazıları da 24 Ekim günü üniversitemiz yemekhanesinde yemek yememiştir. Yirmi yedi öğrencimizin mide bulantısı ve halsizlik şikâyeti üzerine kendilerinin muayene edilebilmesini temin etmek maksadıyla sağlık ekiplerimizle irtibata geçilmiş ve öğrencilerimizin sağlığı için alınması gereken bütün önlemler bizzat rektörlüğümüz refakatinde ivedi bir şekilde alınıp gerekli işlemler titizlikle yürütülmüş ve öğrencilerimiz gerekli kontroller yapıldıktan sonra üniversitemiz yetkililerinin refakatiyle ikametgâhlarına bırakılmıştır.

Yaşanan bu durumun nedenleri üzerinde detaylı bir inceleme başlatılmış olup, gereken adımlar atılacaktır. Ancak, tekrar belirtmek isteriz ki üniversitemizde yaşanan bu hadisenin bir gıda zehirlenmesi olup olmadığı yapılacak incelemeden sonra ortaya çıkacaktır. Eğer böyle bir sonuç çıkarsa da bu üniversitemizden değil muhtemelen dış etkenlerden kaynaklanmış olacaktır."

"BİZDEN KAYNAKLANMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci ise “İnceleme yapılıyor. Araştırmalar devam ediyor. Böyle bir durumun nereden kaynaklandığını bilmiyoruz. Yemeklerin numunelerini de yolladık. Bizden kaynaklı bir problem olduğunu düşünmüyorum” dedi.

 

AYDIN'DA BİR ÖĞRENCİ HAYATINI KAYBETTİ

Bugünün en acı haberi Aydın'dan gelmişti. KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda arıza yapan asansörden çıkmaya çalışan Adnan Menderes Üniversitesi son sınıf öğrencisi Zeren Ertaş sıkışarak hayatını kaybetmişti.

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin