Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul için 7 üstü deprem uyarısı. Naci Görür yüzde olarak oran verdi

6 Şubat Kahramanmaraş depreminden önce defalarca uyarı yapan Prof. Dr. Naci Görür'den dikkat çeken açıklamalar geldi. Görür, “1999’dan itibaren 30 sene içinde her an olmak üzere İstanbul’da 7 ve üzeri deprem olma olasılığı yüzde 64. Bu 2029’a kadar bir süre demek” dedi.

Google Haberlere Abone ol
Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul için 7 üstü deprem uyarısı. Naci Görür yüzde olarak oran verdi

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden önce defalarca uyarılarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Toplum ve Afet Risk Yönetimi” temasıyla gerçekleştirdiği seminerde açıklamalarda bulundu. Seminerlerin yedincisinde “Ülkemizde Deprem ve Depreme Dirençli Kentler” konuşuldu.

Türkiye’nin en önemli gündeminin deprem olması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Naci Görür, kentleri deprem dirençli hale getirmenin altı bileşeni olduğunu söyledi.

"BÜTÜN TÜRKİYE'DE YAPILMASI GEREKİYOR"

Mikrogölgeleme çalışmalarının bütün Türkiye’de yapılması gerektiğini belirten Naci Görür, “İl yönetimleri ve mekân kullanımının mikrogölgeleme çalışmaları çerçevesinde yapılması önemli. Bu çalışmalar ağırlıklı olarak 1999 depreminden sonra yapıldı. O dönem bir ilçenin mikrogölgeleme çalışmaları 20-25 milyon dolar tutuyordu. Bu çalışmaların bütün Türkiye’de yapılması gerekiyor.”

"BİZ İSTANBUL'U DEPREM DİRENÇLİ HALE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ"

Geliştirilme çalışmaları süren erken uyarı sistemlerinin esas amacının doğalgaz, su, elektrik gibi stratejik kurumlarda önden sistemlerde kesinti sağlayarak güvenlik önemlerini artırmak olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Görür, “Bugünkü teknolojiyle deprem dirençli kentler yapmak hiç zor değil. Olası bir İstanbul depreminde kanalizasyon sistemi ve içme suyu sistemlerinin zarar görebileceğini görüyoruz. Buna göre sistem düzeltme çalışmaları yürütmeye başladık. Bu Türkiye’de bir ilk. Ciddi bir şekilde çalışmaya başlarsak, biz İstanbul’u deprem dirençli hale dönüştürebiliriz” diye konuştu.

"7 VE ÜZERİ DEPREM OLMA OLASILIĞI YÜZDE 64"

Beklenen İstanbul depremiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Naci Görür açıklamasını şöyle sürdürdü:

“1999’dan itibaren 30 sene içinde her an olmak üzere İstanbul’da 7 ve üzeri deprem olma olasılığı yüzde 64. Bu 2029’a kadar bir süre demek. Bu tahmin 15 yıl artı veya eksi olarak düşünülüyor. Bu en iyi ihtimali düşündüğümüzde 2044’e kadar zamanımız olabildiği anlamına geliyor. Bir Afet Bakanlığı kurulabilirse ve iyi de bir bütçesi olursa Türkiye genelinde önemli bir gelişme sağlayabiliriz.”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin