PEKER AÇIKALIN'IN KALP KRİZİ GEÇİRMESİNE NEDEN OLAN OLAYA ŞAHİT OLAN OKUL MÜDÜRÜ KONUŞTU: TRAFİK POLİSİ İTTİ 5 DAKİKA SONRA KALBİ DURDU

Trafik polisiyle tartışan Peker Açıkalın, kalp krizi geçirdi. Açıkalın elektroşokla hayata döndürülürken, olaya tanık olan okul müdürü “Polisler anlayışla davranmadı, olayda büyük ihmal var” dedi.

Google Haberlere Abone ol
PEKER AÇIKALIN'IN KALP KRİZİ GEÇİRMESİNE NEDEN OLAN OLAYA ŞAHİT OLAN OKUL MÜDÜRÜ KONUŞTU: TRAFİK POLİSİ İTTİ 5 DAKİKA SONRA KALBİ DURDU


 
Mucize eseri hayata dönen Açıkalın’ın durumu ciddi...


Tiyatro ve sinema sanatçısı Peker Açıkalın bir trafik polisiyle tartışması sonucu kalp krizi geçirdi. Elektroşokla hayata döndürülen Açıkalın’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor.


Olaya şahit olan Özel Modafen İlköğretim okulu müdürü Mehmet Durak VATAN’a konuştu:


“Peker Bey 4. sınıfta okuyan kızı Şeker’le yarın (bugün) Fransa’ya okul gezisine gidecekti. Bununla ilgili bilgi almak için okula geldi. Kızı Şeker gezi var diye okula gelmemişti. Okulun bahçesinde Peker Bey’le sohbet ediyorduk. Milletvekili adaylığından, okul gezisinin detaylarına kadar her şeyi konuşuyorduk. Tam o sırada bir trafik polisinin okulun kapısının önünde duran bir velinin aracını çekmek için işlem başlattığını duyduk. Peker Bey hemen koşarak dışarıya çıktı ve orta boylu, 28 yaşlarında olan trafik polisinin yanına gitti. Biz de onların yanına doğru yöneldik.”


‘Eliyle itti, bayıldı’


“Polisin Peker Bey’e ‘Artislik yapma’ gibi sözler söylediğini duydum. Bir bağrış çağrış oldu ve kısa süre sonra o polisin Peker Bey’i eliyle ittiğini gördüm. Peker Bey eliyle kalbini tutarak okulun bahçesine doğru koştu ve ‘Mehmet Amca ben kötüyüm, hemen ambulans çağırın’ dedikten sonra yere yığıldı. Bu onun oradaki son sözleriydi, sonra bayıldı. Onun kalp rahatsızlığını bildiğim için hemen mesleği eczacılık olan bir veliyi çağırdım. Peker Bey’i hemen yere yatırdı. Bu sırada iki tane çekici arabası gelmişti, okul yolunda bir trafik oluştu. Polisin yanına gittim; “Oğlum hemen ambulans çağırın, rica ediyorum adam içeride ölüyor, bak sonra çok üzülürsün, trafiği aç” dedim. O da bana “Şurada amirim duruyor onunla konuşun, iş hallolur” dedi. Gösterdiği sivil giyimli kişinin yanına gittim “Amirim içeride adam ölüyor” deyince o da bana “Ben amir falan değilim” diye karşılık verdi.


“Polise yalvardık”


O polis bir de asayişe haber vermiş, burada ‘karışılık var’ diye. Ambulansı bizim sekreter çağırdı ama çekici yüzünden yola giremedi. Herkes, yaşlı başlı insanlar o polise yalvardık “Ne olur çekiciyi şuradan al da yola ambulans girsin” diye. Ama o arabayı çekmeye devam ediyordu. Polise “Oğlum ben tecrübeliyim yapma adama bir şey olursa başına bela alırsın” dedim. Adını, soyadını, numarasını soruyorum bana ‘Trafik polisiyim’ diye cevap veriyordu. Eczacı hanım Peker Bey’in nabzının çok yavaş attığını söyleyip ‘adam gidiyor’ deyince Peker Bey’i benim özel arabama karga tulumba bindirdik. Ben 65 yaşındayım ilk kez bir insanı (Peker Açıkalın) o halde gördüm. Çok kötüydü.”
‘Öldüm, geri döndüm’
 
Peker Açıkalın daha önce de ciddi bir rahatsızlık geçirmiş ve o dönemi şöyle anlatmıştı: ‘Kolay Para’ filminin çekimleri sırasında zatürre oldum. 29 kiloya düştüm, kalbim 16 saatliğine çıkartıldı, makineye bağlandım. Buz dolu küvette 27 gün beni dondurdular. 97 gün komada kaldım. Öldüm ve tekrar geldim. Ben İstanbul’da ameliyatı olurken aynı dakikalarda Los Angeles’ta Arnold Schwarzenegger de bu ameliyatı oluyordu.


Doktorlarımız ekranda birbirlerini izleyerek eş zamanlı ameliyat gerçekleştirdi. Ameliyatımın kaseti var. Ama izleyemiyorum. Ameliyatı yapan Prof. Cevat Yakut, ameliyatı yurt içi ve yurt dışı konferanslarında tıp öğrencilerine dakika dakika anlatıyor. Çünkü dünyada ben ve Arnold bu ameliyattan sağ çıkmış iki kişiyiz. Tıp literatürüne geçtik. Kalbimdeki bu olaydan sonra beni heyecanlandıracak işler yapmam yasaklandı.


Elektroşokla hayata döndü


Peker Açıkalın’ın ilk götürüldüğü Kadıköy Şifa Hastanesi’nden şu açıklama yapıldı: “İlk muayenesinde solunumu ve dolaşımı yoktu, tansiyonu alınamıyordu. Mavi kod verilip kalp ve solunum canlandırma işlemine (CPR) başlandı. Yapılan uzun müdahale sırasında kalbi birkaç kez durdu ve elektroşokla geri döndürüldü. Müdahale sırasında daha önceki hastalığı hakkında kardiyoloğundan bilgi alındı. Yapılan müdahale ve tetkikler sırasında Miyokard Enfaktüsü geçirdiği anlaşıldı. Acil koroner anjiografi gerektiği düşünüldüğünden Koşuyolu Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi ile görüşüldü.Gerekli müdahalenin yapılabilmesi için Koşuyolu’na sevk edildi.”


‘Bilinci kapalıydı’


Koşuyolu Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi’nden Doktor Fuat Büyükbayrak ise “Peker Bey yoğun bakım ünitemizde bilinci kapalı olarak geldi. Şu anda bilinci kapalı durumda. Nörolojik muayenelerde de bilincinin tam olarak ne durumda olduğu belli değil. Bunun için tomografileri ve gerekli tetkikleri yapılacak ve daha net bilgilere ulaşılacak. Her hangi bir ameliyat gerçekleşmedi, sadece anjiyografisi çekildi. Orada bir soruna saptanmadı. Hastamız hastanemize geldiği sırada ritm bozukluğu nedeniyle kalp kasılması vardı, beyne kan pompalanamıyordu. Bu da beyine ciddi zarar vermiş olabilir” dedi.


‘Anjiyo yapıldı’


Açıkalın’ın yanında bulunan arkadaşı Birol Gül ise şöyle konuştu: “Kızının okul müdürünün aracını çeken polis memuru ile tartıştıktan sonra fenalaştı. Apar topar arabayla Şifa Hastanesi’ne kaldırdık. Kalp masajının ardından buraya sevk edildi. Anjio yapıldı. Uyutuluyor. Uyandırılmasını bekliyoruz.”


www.gazetevatan.com

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin