O toplantıda HDP yoktu! CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eleştirilere yanıt verdi: HDP’yi yok saymıyoruz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, altı muhalefet partisi liderinin bir araya geldiği zirvede HDP'nin yer almamasına yönelik eleştirileri yanıtladı. “HDP’yi yok saymıyoruz. Hiçbir partiyi de yok sayamayız. Öyle yaparsak bu demokrasiye inanmadığımızı gösterir" dedi.

Google Haberlere Abone ol
O toplantıda HDP yoktu! CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eleştirilere yanıt verdi: HDP’yi yok saymıyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla altı muhalefet partisinin lideri dün akşam Ankara'da bir araya geldi. 5 saat süren görüşmenin ana gündem maddesi, 'güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş'tü. Liderler 28 Şubat’ta tekrar bir araya gelecek.

Söz konusu zirve, masada HDP'nin bulunmaması sebebiyle eleştirilere konu oldu. Kılıçdaroğlu, bu tepkilerle ilgili Halk TV yazarı Fikret Bila'ya açıklamalarda bulundu:

'HDP'Yİ YOK SAYMIYORUZ, ONLARLA DA GÖRÜŞÜYORUZ'
“HDP’yi yok saymıyoruz. Hiçbir partiyi de yok sayamayız. Öyle yaparsak bu demokrasiye inanmadığımızı gösterir. Bu çalışma, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi geçiş çalışmasını yürüten altı parti arasında yapıldı. Biliyorsunuz altı partinin genel başkan yardımcıları birlikte çalıştılar ve bir metin hazırladılar. Çok iyi çalışılmış, çok zengin bir metin. Metin üzerinde altı genel başkanın bir görüş ayrılığı yok. Bu süreçte biz her parti ile görüştük. Bu görüşmelerimiz sürecek. HDP’yle de görüşüyoruz. İhtiyaç olduğunda yine görüşeceğiz. Onlar görüşlerini paylaşmak isterlerse bize gelebilirler, ihtiyaç olduğunda biz gideriz. Görüşlerimizi paylaşırız. Kamuoyuyla da zaten paylaşıyoruz. Bir sorun yok.”

'28 ŞUBAT’I ÖZELLİKLE SEÇMEDİK'
Bila, CHP liderine bir sonraki toplantının 28 Şubat’ta yapılacak olmasının özel bir anlamı olup olmadığını, geçmişteki 28 Şubat bildirisiyle veya CHP’nin helalleşme çağrısıyla ilgisi bulunup bulunmadığını da sordu. Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

“Hayır, özellikle 28 Şubat olsun diye bir düşüncemiz olmadı. Çalışmamızı mümkün olduğu kadar zaman yitirmeden yürütmek istiyoruz. Bir sonraki toplantı için hazırlıklar yapılması gerekiyor. O açıdan mümkün olan en uygun zamanı belirledik. Yoksa bir hafta sonraya Mart başına da bırakabilirdik. Ama hazırlıkların o güne yetişebileceği düşünüldüğü için 28 Şubat olarak belirledik.”

'TOPLANTI GENİŞ OLACAK'
Kılıçdaroğlu, 28 Şubat toplantının altı genel başkanın dışında başka katılımcıları olacağını belirterek şunları kaydetti:

“28 Şubat’ta sadece altı genel başkan olmayacak. Daha geniş bir toplantı olacak. Biçim için meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları çok önemli. O nedenle toplantıya meslek kuruluşları, barolar, sendikalar da katılacak. Sonra genel başkanlarla hep birlikte kamuoyuna açıklama yapacağız.”

'ADAYLIK KONUŞULMADI'
CHP lideri ayrıca, zirvede muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunun gündeme gelmediğini söyledi. "Biz ilkeler ve Türkiye’nin sorunları ile çözüm yolları üzerinde konuştuk” ifadesini kullandı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin