Milyonlarca kişinin gözü asgari ücret görüşmelerinde. Kritik toplantı perşembe günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışma takvimi belli oluyor tarafların beklentisi ne? İşçiler ne kadar istiyor

Milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücret zammı yavaş yavaş belli oluyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışma takvimini belirlemek için 1 Aralık Perşembe günü bir araya geliyor. Gözler kritik toplantıya çevrildi; resmi açıklamalara göre enflasyon yüzde 85 seviyelerinde. Alım gücünün dibe vurduğunu söyleyen işçiler ne kadar asgari ücret istiyor? Sendikaların talep ettiği rakam ne? İş dünyası ise ne kadar teklif ediyor?

Google Haberlere Abone ol
Milyonlarca kişinin gözü asgari ücret görüşmelerinde. Kritik toplantı perşembe günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışma takvimi belli oluyor tarafların beklentisi ne? İşçiler ne kadar istiyor

Türkiye'nin merakla beklediği 2023 asgari ücret zammı için toplantılar başlıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, 1 Aralık Perşembe günü bir toplantı gerçekleştirecek. Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği zam konusunda yapılacak görüşmelerin takvimini belirlenecek. 

TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamı yüzde 85 seviyelerinde. Vatandaşlar alım gücünün dibe vurduğunu söyleyerek, asgari ücretin en az iki katına çıkmasını istiyor. İşçi sendikaları Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında görüşülecek rakamları henüz telafuz etmedi, ancak kulislerde konuşulan rakamlara göre sendikalar zam pazarlığına 10 ila 13 bin lira aralığında başlayacak.

İş dünyası ise asgari ücreti 8 - 8 bin 500 lira seviyelerinde tutmayı planlıyor. 

DİSK: EN AZ 13 BİN LİRA...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda bulunmayan DİSK, Aralık ayının ilk günlerinde asgari ücret konusunda resmi talebini açıklamayı planlıyor.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "İki asgari ücretlinin çalıştığı eve en azından yoksulluk sınırına denk bir maaş girmeli" ifadelerini kullandı. DİSK tarafından açıklanan yoksulluk sınırı 26 bin 123 lira; Çerkezoğlu'nun açıklamalarına göre DİSK'in talebi 13 bin lira seviyelerinde. 

TESK: VERGİ İNDİRİMİ ŞART

Türkiye Esnaf ve Sanaatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ise “Asgari ücretteki zam bütün personele yansıyacak. Vergi indirimi şart. Zam enflasyonun üstünde olmalı” diyor.

DESTİCİ ZAMMIN NE KADAR OLACAĞINI AÇIKLADI 

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Alperen Ocakları tarafından Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde oluşturulan aşevi ve sosyal tesisin açılışında asgari ücretin ne kadar olacağını açıkladı.

Açılış öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Destici, asgari ücret artışına değinerek şunları söyledi: “Kasım ayı enflasyonu belli olduktan sonra tabi aralık ayı enflasyonu da görüldükten sonra tahmin ediyorum ki, son 6 aylık enflasyon rakamının üzerine yüzde 15-20 de refah payı koyularak asgari ücret açıklanacaktır. Ben bu artışın genel itibariyle yüzde 40 ile 50 arasında olmasının doğru olacağını ve böyle olacağını da tahmin ediyorum” dedi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'nin açıklamalarına bakıldığında asgari ücrete yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir zam gelecek. Asgari ücret şu anda 5500 lira olarak uygulanıyor. Yüzde 40 zam gelmesi durumunda yeni asgari ücret 7700 TL olacak.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin