Milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Kritik değişiklik gerçekleşti. İşverenlerin verdiği yemek kartları artık market alışverişinde kullanılmayacak. Yemek Kartları Derneği'nden açıklama geldi

Yemek kartlarının market alışverişinde kullanılmamasını sağlayacak düzenleme yapıldı. İşveren, işyeri dışında yemek vermesi durumunda, bunu yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeki gibi ödeme sistemleri ile verebilecek. Yemek Kartları Derneği'nden değişen bir şey yok açıklaması geldi.

Google Haberlere Abone ol
Milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Kritik değişiklik gerçekleşti. İşverenlerin verdiği yemek kartları artık market alışverişinde kullanılmayacak. Yemek Kartları Derneği'nden açıklama geldi

Çalışanlara verilen yemek kartlarıyla ilgili 1 Aralık itibarıyla yeni bir düzenleme geldi. Düzenlemeye göre, yemek kartları artık market alışverişinde kullanılmayacak. 

Sadece yemek için kullanılacak. Gazeteci Noyan Doğan düzenlemenin detaylarına köşesinde yer verdi.

Noyan "İşverenler tarafından çalışanlara nakden ödenen yemek bedelinin vergiden istisna tutulacağı, bir başka ifadeyle de prime esas kazanca dahil edilmeyeceğine yönelik kanuni düzenleme yapıldı. Ancak, hem düzenlemenin içeriği hem de prime esas kazanca dahil edilmeyecek tutarın miktarı için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), açıklama yapması bekleniyordu"  ifadelerine yer verdi.

UYGULAMANIN DETAYLARI

Yeni düzenlemeyle çalışana veya çalışan adına başkalarına ödeyeceği günlük yemek ücreti günlük asgari ücretin yüzde 23,65'i kadar tutar -ki, bugün için bu rakam 51 lira- prime esas kazançtan istisna tutulacak. Buna göre haftanın 6 günü çalışan bir işçiye yıl sonuna kadar aylık ödenecek 1.224 liralık yemek parası tutarını patronlar prime esas kazançtan istisna tutabilecek.

Yeni uygulama şu şekilde uygulanacak:

İşyerinde yemek hizmeti veriliyorsa yemek bedelleri sigorta primine esas kazanca dahil edilmeyecek.

İşyeri yemek hizmetini kendi mutfağında vermez bir başka şirketle anlaşırsa, anlaştığı şirkete fatura karşılığı yapılan yemek bedeli ödemesi prim esas kazanca dahil edilmeyecek.

İşveren, yemek hizmeti için restoran gibi işyeri dışında bir yerle anlaşır ve çalışan da günlük yemek hizmetini bu yerlerden alırsa; işverenin yapacağı günlük ödemenin 51 lirası için vergi istisnası uygulanacak. Eğer ödenen tutar günlük 51 liranın üzerindeyse, aşan tutar kadarı vergilendirilecek.

 İşveren, kendi yemek vermez, bir başka yerle de anlaşmaz ancak yemek bedelini çalışana nakit olarak öderse; günlük asgari ücretin yüzde 23,65'i, yani bugün için günlük 51 lira, prime esas kazanca dahil edilmeyecek.

İşveren, işyeri dışında yemek vermesi durumunda, bunu yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeki gibi ödeme sistemleri ile verebilecek.

Yemek kartı veya kuponu ile yapılan ödemeler, çalışana yardım gibi görülüyor ve vergi muafiyeti sağlanıyor. Yeni düzenleme ile bu şekilde yemek bedeli ödenmesi halinde günlük 51 lira üzerinden çalışılan gün kadarki tutar, prime esas kazanca dahil edilmeyecek, istisna tutulacak. Ancak yeni düzenleme kapsamında yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeklerine yüklenen yemek bedellerinin sadece yemek yenilmesi için kullanılması gerekiyor.

YEMEK KARTLARI DERNEĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Öner Piyade, şunları kaydetti:

“Yemek kartlarında değişen bir şey yok. Yemek kartlarının restoran ve marketlerde yemek ve tüketime hazır gıda dışında kullanılmasının vergi istisnasına konu olmaması hususu, 2008 yılında yayınlanan ve halen yürürlükte olan 382 sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde düzenlenmiştir. Bu kapsamda 1 Aralık 2022 itibarıyla çalışanlara verilen yemek ücreti konusundaki yeni mevzuat, yürürlükteki mevzuattan farklı bir düzenleme getirmemektedir.”

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eylül ayında yemek kartlarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunmuştu.

Erdoğan “Yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Artık çalışanlara nakden ödenen yemek bedeli tutarları da vergi istisnası kapsamına girecektir. Böylece çalışanlara daha fazla alternatif sağlıyor, işverenlerin üzerinden de işlem maliyetini kaldırmış oluyoruz" açıklamasına yer vermişti.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin