Milyonlarca emekli ve memura büyük müjde. 3600 ek göstergenin ayrıntıları belli oldu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den emeklilere müjde. İşte 3600 ek göstergenin maaşlara etkisi

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü bugünkü Kabine Toplantısındaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 3600 ek gösterge müjdesini Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada verdi. 3600 ek gösterge ile ilgili ayrıntıları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin TRT Haber canlı yayınında aktardı. Bilgin milyonlarca emekliye müjdeyi verdi.

Google Haberlere Abone ol
Milyonlarca emekli ve memura büyük müjde. 3600 ek göstergenin ayrıntıları belli oldu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den emeklilere müjde. İşte 3600 ek göstergenin maaşlara etkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında 3600 ek göstergenin ayrıntılarını paylaştı, memur ek göstergelerinde 600 puanlık artış yapılacağını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin TRT Haber canlı yayınında ayrıntıları paylaştı.

Bakan Bilgin, “5 milyon 300 bin emekliyi kapsayan bir çalışma yaptık. Dolayısıyla sendikaların ve kimsenin beklemediği bir düzenleme yaptık" dedi.

Bilgin, “Bugün kamuda çalışan sıfır ek göstergesi olan çalışanlarımızda 600 ek puan aldılar. Maaşlarda bin 300 lira ile bin 400 lira arasında bir değişim oldu" diye kaydetti.

Bakan milyonlarca emekliye de müjde verdi. Bilgin, “Bu sadece çalışanlarla ilgili değil, bu bütün emeklilerimizi, şu anda emekli olan daha önce 3600 ek göstergeden istifade edememiş emeklilerimizi de kapsıyor.” ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Bilgin'in o sözleri:

Bakan Bilgin, "Aralık ayında da çalışanlarımız için yeni düzenlemeler yapacağız. Yapılan düzenlemeyle ek göstergelerin maaşlara etkisi katlanarak artacak." dedi.

Bakan Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye’nin çalışanlarını emekçilerini ilgilendiren her konu bizim ilgi alanımıza giriyor. Bunlardan biride ek göstergeydi. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün açıkladı. Daha önce de bildiğiniz gibi asgari ücrette devrim niteliğinde bir artış yapmıştık.

Cumhurbaşkanımız bizden kapsamlı bir düzenleme istedi biz de bunu yaptık.

Bütün kamu çalışanlarını emeklilerini 5 milyon 300 bin civarında çalışan ve emekliyi kapsayan düzenleme yaptık. Lise mezunu ve ortaokul mezunu dahi 600 puan verdik. Dolayısıyla hiçbir sendikanın hiçbir kimsenin talep etmediği bir düzenlemedir.

Beklentilerin üzerinde onun için devrim niteliğinde bir çalışmadır diyorum.

İnanıyorum ki Türkiye’nin kamu bürokrasisi kamu çalışanları ya bu gece farklı uyuyacak rahat edecek diyecek ki devletim beni düşünüyor.

Kapsayıcı bir şekilde yani bugün kamuda çalışan daha önce sıfır ek göstergesi olan yurttaşlarımız da çalışanlarımız da 600 ek puan aldılar bunların her birisinin bir karşılığı var.

Özellikle 3600 için söylemek isterim. 3000’den 3600’e geçenler ne kazandı onu söylerim yaklaşık maaşlarında 1300 lira ile 1400 lira arasında bir değişim oldu.

Temmuz ayında kapsamlı bir iyileştirme yapacağımızı söyleyeyim.

Çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı koruyacak bir düzenleme yapacağız.

Biz aralıkta da düzenleme yapacağız. Aralık sonunda geçen sene yaptığımız gibi kamu çalışanlarımızı yeniden toplu sözleşme farkını enflasyonu ve diğer bugün söylemeyi istemediğim ek düzenlemeler de yaparak 2022 aralığında da bu yaptığımız 3600 ilgili düzenleme kamu çalışanlarının ikramiyelerine maaşlara çok daha fazla yansıyacak. Bu düzenleme ile katlanacak.

200 bin lira emekli ikramiyesi alanlar 50 bin lira fazla alacak.

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Devlet adil olanı düzgün olanı yapar. Biz adil olanı düzgün olanı yaptık.

Biz diyelim ki hemşire, işletme tahsili yaptı. İşletme tahsili yapmak suç mu. Neden kendi alanında sınırlı tutuyoruz. Bu kendi alanı dışındaki yüksek öğrenimlere de bunu verdik.

Haberler doğru değil. İki yıllıkları da değerlendirdik kapsadık. Çok geniş bir kadroya verdik. Bekçilerden tutun uzman erbaşlara kadar hiyerarşi içinde altta kalmış gruplardı.

Ben halkımızın Türkiye’nin çalışanlarının yapılan düzenlemenin adil olduğu kanaatini görmekten mutluyum. Biz burada sadece kendi alanında yükseköğrenim şartı koymadık. Yüksek öğrenim yüksek öğrenimdir. Teknik sıfatlı arkadaşlarımıza da verdik.

Biz öğretim üyelerimizi de bu kapsamın içine aldık. Gerçekten kapsamlı kelimesi yetersiz.

Şunun da müjdesini vereyim, bütün kamu çalışanlarımızın ücretlerinin düzenlenmesi çalışmasını da Sayın Cumhurbaşkanımız uzun vadede bize verdi.

''İlk dosya sözleşmeli kamu çalışanları''

İlk açacağımız dosya üzerinden detaylandırıp kamuoyuyla paylaşacak hale gelince paylaşacağımız mesele sözleşmeli personel meselesidir.

İlk ele alacağımız dosya odur. Kamuda sözleşme personel istihdam ediliyor. Yeni alanlar var. Yeni çalışma biçimleri var. Mesela bilgisayar yazılım mühendisleri gibi. Onlar örnek veriyorum. Hepsinin mühendis olmasına gerek yok. Kamu ihtiyaç duydukça sözleşmeli personel alıyor fakat bu personellerin bazı sorunları var.

Biz bunlara isteğe bağlı olarak kadro hakları vereceğiz. Bazı haklardan mahrumlar onları kendilerine vereceğiz.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin