Millet İttifakı'yla ilgili bomba iddia. Parti sayısı 7'ye yükseliyor. Kısa adı BTP olan Bağımsız Türkiye Partisi Millet İttifakı'na mı katılıyor?

Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, bugünkü köşesinde çok önemli bir kulis bilgisini paylaştı. Takan'ın yazısına göre 6 partiden oluşan Millet İttifakı'ndaki parti sayısının 7'e çıkarılması yönünde bir girişim var. Kısa adı BTP olan Bağımsız Türkiye Partisi, Millet İttifakı'na mı giriyor?

Google Haberlere Abone ol
Millet İttifakı'yla ilgili bomba iddia. Parti sayısı 7'ye yükseliyor. Kısa adı BTP olan Bağımsız Türkiye Partisi Millet İttifakı'na mı katılıyor?

Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan'ın "Altılı masa yedili olur mu?.." başlıklı yazısı

Altı muhalefet lideri, Ahlatlıbel zirvesinin ardından (28 Şubat Bilkent deklarasyonunu hariç tutarsak) ikinci kez buluşma ve görüşme masasına yarın oturacak. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ev sahipliği yapacak. Gündemin, “Parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritası”, “Olası bir ittifakın ilke ve değerleri” ile “Seçim sonrası uygulanacak politikalar konusunda üzerinde çalışılacak konular” olması bekleniyor. Yarınki buluşma öncesinde Ali Babacan tek tek liderleri ziyaret ederek gündem önerilerini iletmişti. Babacan, bu arada, yaptığı basın turlarıyla, kamuoyuna epey şartı şurtu olduğu yönünde mesajlarını vermeyi ihmal etmemişti!..

İkince kez bir araya gelinecek altılı yuvarlak masadan ne sonuçlar çıkacak?.. Veya yeni bir sonuç çıkabilecek mi?. Bakacağız!..

Cumhur İttifakı’nın gündeme getirdiği yeni seçim kanunu düzenlemeleri ile bir süredir, kamuoyunda farklı ittifak modelleri de tartışılıyor. “Bir, üçüncü ittifak söz konusu olur mu” diye kafa yorulurken Millet İttifakı cephesinde yeni bir gelişme yaşanıyor. Bu haberi paylaşmadan önce kısa bir bilgi hatırlatması yapayım:

 

Kısa adı BTP olan Bağımsız Türkiye Partisi, merhum Prof. Dr. Haydar Baş tarafından 2001’de kuruldu. Haydar Baş, Trabzonluydu, çok renkli bir siyasi kişilikti… Partisini, renkli, ezber bozan iddialarla tanıtmayı başarmıştı. Ortaya attığı “Milli Ekonomi Modeli” ile Türkiye’nin kurtulacağını iddia ediyordu. “İş, aş, bu defa Haydar Baş” sloganı ile partisinin tanınırlığını arttırdı. 2011 seçimlerinde Demokrat Parti’den milletvekili adayı oldu, seçilemedi. 2015 seçimlerinde, “Milli Ekonomi Modeli” ile “500 trilyon lira para basıp herkese 5 bin lira maaş bağlamayı” vadetti. Haydar Baş’ın BTP’si girdiği seçimlerde yüzde 0,5 civarında rakamlarla hatırlandı. BTP, 2018 seçimlerine girmedi. Haydar Baş, 2020 yılında vefat edince yerine oğlu Hüseyin Baş geçti. BTP’nin, 8’nci Olağan Kongresi geçen Pazar günü Ankara’da yapıldı. Hüseyin Baş yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

Siyasette, kimsenin bekleyip tahmin etmediği yerde sessiz sedasız gelişen sürprizler olur. Bazı anketlerde BTP’nin yüzde 1 civarında oya ulaştığını görüyorum. Bu nasıl oluyor bilemiyorum ama şu andaki veriler o yönde. Cumhur İttifakı’nın yeni önerileri kanunlaştığında bu oyun hiçbir önemi olmayacak. Yüzde 7 baraj yüzünden BTP’nin Meclis’e girmesi imkansız.  Ancak, bu Cumhurbaşkanlığı seçimi için çok değerli bir oran… Millet İttifakı kulislerinden duyduğuma göre,  BTP’nin de ileride yuvarlak masaya ve Millet İttifakı’na dahil edilmesi için harekete geçildi. Görüşmeler, şu anda nabız tutma seviyesinde yürütülüyor. BTP’nin genç Başkanı Hüseyin Baş bu teklife ne diyecek?.. Ve, yuvarlak masaya yedinci olmak için istekleri diğer paydaşlar tarafından kabul edilecek mi?..  Sıcak ve yeni bir gelişme… Aş biraz daha pişsin, kokusu yayılır, sonuçtan haberimiz olur diye düşünüyorum!..

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin