Merkez Bankası'nın kararını bir gün önceden bildi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası'nın faiz indireceğini açıklamıştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını 22 Eylül saat 14.00'te TCMB resmi internet sitesi üzerinden açıkladı. Buna göre Merkez Bankası faizleri 1 puan indirerek yüzde 13'ten yüzde 12'ye indirdi. Piyasada bir çok analist Merkez Bankası'nın faizi sabit tutacağı yönünde açıklama yapmıştı ancak ekonomist Evren Devrim Zelyut, MB'nin kararını bir gün önceden açıklamış ve faizlerin indirileceğini söylemişti.

Google Haberlere Abone ol
Merkez Bankası'nın kararını bir gün önceden bildi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası'nın faiz indireceğini açıklamıştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararı 22 Eylül saat 14.00'te TCMB resmi internet sitesi üzerinden açıklandı. Buna göre Merkez Bankası yüzde 12'ye indirildi. Bu karardan önce dün bir açıklama yapan ekonomist Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası'nın faiz indireceğini açıklamış ve şu gerekçelere dayanmıştı.

İşte o haber...

Dolar uzmanı Evren Devrim Zelyut faiz kararlarına ilişkin öngörüleri paylaştı.

Zelyut, TCMB’nin faizi indirmesi halinde dolar kurunun kontrollü şekilde kaça çıkacağını söyledi.

DOLAR KURUNDA 30-31 TL RAKAMI

Dolar yorumu ile dolar kuru tahmini yapan ekonomist Evren Devrim Zelyut, “Merkez Bankası faizi indirdiğinde velev ki sabit tuttuğunda enflasyon yukarıya gittiğinde bu dolar kuru kontrollü şekilde eğer basılırsa hâlâ Rus ve Körfez parasıyla 22 TL’de zor tutulacak. Eğer kontrolden çıkarsa 30-31 TL’ye gidecek. Böyle bir durum var. Şimdi bu gerçeğin üstünü örtmek demek bence vatana ihanet demektir.” değerlendirmesinde bulundu.

İşte Evren devrim Zelyut'un korkutan dolar açıklaması ve sebepleri

FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYORUM

Evren Devrim Zelyut’un TCMB faiz kararı ve dolar kuru yorumu şöyle oldu:

Dolarda nasıl bir fırsat olabilir dediğimizde, şimdi iki merkez bankasının kararını analiz etmek gerekir diye düşünüyorum. Ben Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kararı ne olabilir dediğimde açıkçası ben bir faiz indirimi bekliyorum. Yeni bir faiz indirimi bekliyorum. Merkez Bankası’nın yeni faiz indirimiyle beraber borsaya ve dolara iki etki olacak. Şimdi borsaya olan etkisi para maliyetinin şirketler için düşmesinden dolayı ve bankalar için maliyetin azalmasından dolayı borsayı yükseltici bir etki yaratacaktır.

Bakınız, borsanın yükselmesiyle an itibariyle Türk halkının çıkarları 1 değildir. Faizin düşmesi, şirketlerin ve bankaların kârını artırırken, halkın yüksek enflasyonla kur geçişkenliği nedeniyle karşılaşmasını doğurur. O yüzden AKP bir tercih yapmıştır. Bankaları tercih etmiştir, sanayi şirketlerini tercih etmiştir. Her ne kadar bankaları dövüyor gibi gözükse de bankaların anormal nominal olarak karları vardır. Dolayısıyla faiz indirimi bekliyorum dedim. Faiz indirimi paranın maliyetini düşürür ve borsaya olumlu yansıyacaktır diye değerlendiriyorum.

Merkez Bankası'nın kararını bir gün önceden bildi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası'nın faiz indireceğini açıklamıştı

DOLAR YUKARIYA GİDECEK

İkincisi dolara yansıması. Ne yazık ki dolara yansıması olumsuz olacak. Niye %80 enflasyon an itibariyle %13 faiz 67 puanlık fark var. Yani negatif reel faiz diyoruz ve bu enflasyon yukarı gittikçe birde faizin işte 12,5 indiğini düşünün. Ne olacak. Bu fark daha da artacak. %70’lere falan dayanacak. Haliyle dolar TL kuru yukarıya doğru gidecek.

 

22 LİRADA ZOR TUTULACAK

 Merkez Bankası faizi indirdiğinde velev ki sabit tuttuğunda enflasyon yukarıya gittiğinde bu dolar kuru kontrollü şekilde eğer basılırsa hâlâ Rus ve Körfez parasıyla 22 TL’de zor tutulacak. Eğer kontrolden çıkarsa 30-31 TL’ye gidecek. Böyle bir durum var. Şimdi bu gerçeğin üstünü örtmek demek bence vatana ihanet demektir.

 

Dönüp baktığımda enflasyonu indirmeden bunu düşürmenin bir çaresi yok ve bakın 17 liradan 18,30 lira olmuş. Yazın neredeydi. Şimdi nerede. Haliyle Allah'ını seven şunu düşünsün, elini vicdanına koysun. Dışa bağlı bir ekonomide 17 liradan ithal edilen malın yarattığı enflasyonla girdi maliyetiyle 18,30 TL’den ithal edilen malın yaratacağı üretici fiyatı aynı olur mu ?

Yüzde 140’larda yüzde 50’lere vuracak bir ÜFE karşınıza çıkacak. Dolayısıyla burada ben dolar kurunda da ne yazık ki sıkıntıların devam edeceğini düşünüyorum. Eğer borsaya hakimiyetimiz yoksa diğer enstrümanlara hakimiyetimiz yoksa dolar TL’de kalmak yerine paranızı korumak için bir fırsattır diyorum. Çünkü yeni bir kapı açılacak. Orada da artık kışa tam giriş ile beraber dolar kurunda FED'in ve Merkez Bankası'nın kararlarıyla bu iş değişecek.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin