Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Piyasaların beklediği Merkez Bankası eylül ayı faiz kararı açıklandı doların karara ilk tepkisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararını saat 14.00'te açıkladı. 2021 yılının son aylarından beri faizleri düşürme konusunda kararlı adımlar atan merkez bankası enflasyon ve doların rekorlar kırmasına rağmen faiz artırma kararı almamıştı. Piyasaların "Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faizler artacak mı düşecek mi sabit mi tutulacak" sorularının cevabını merak ediyordu. Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı açıklandı.

Google Haberlere Abone ol
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Piyasaların beklediği Merkez Bankası eylül ayı faiz kararı açıklandı doların karara ilk tepkisi

Ekonomi piyasalarının merakla beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Haziran ayı faiz kararı 21 Temmuz günü saat 14.00'te açıklanmış faiz kararı yüzde 13 olarak açıklanmıştı.

Yılın 9. PPK toplantısının ardından verilecek karar merak edilirken ekonomistler ve yapılan anketlerde faizi sabit tutma, 50 baz puan ve 100 baz puan faiz artışları öne çıktı. Merkez Bankası geçtiğimiz Eylül ayından beri faizleri toplam 600 baz puan düşürmüştü.

EYLÜL AYI MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLDU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararı 22 Eylül saat 14.00'te TCMB resmi internet sitesi üzerinden açıklandı. Buna göre Merkez Bankası yüzde 12'ye indirildi.

FAİZ KARARINA DOLARIN TEPKİSİ

Merkez Bankası'nın faiz kararını açıkladığı saatte dolar Türk Lirası karşısında 18.36 liradan işlem görüyordu. Dün açıklanan Fed kararı sonrası dolar piyasanın kapalı olduğu saatte tarihi seviyeleri görmüştü. Faiz kararının açıklanmasının ardından dolar Türk Lirası karşısında 18.39'a çıktı.

Altın piyasalarında düşüş devam ediyordu. Merkez Bankası kararının ardından gram altın 985 TL oldu.

SONRAKİ FAİZ KARARI TOPLANTISI NE ZAMAN?

Bir sonraki Merkez Bankası faiz kararı toplantısı 20 Ekim 2022'de gerçekleştirilecek. 2022 yılında yapılacak son 3 toplantı tarihi ise şöyle: 

- 20 Ekim 2022
- 24 Kasım 2022
- 22 Aralık 2022

MERKEZ BANKASI'NDAN BASIN AÇIKLAMASI

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 13’den yüzde 12’ye indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

 

2022’nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gözlemlenmiştir. Temmuz başından bu yana öncü göstergeler zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümede bir yavaşlamaya işaret etmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği denge yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler azalan dış talebin etkisiyle iktisadi faaliyette ivme kaybının devam ettiğine işaret etmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin