İstanbul'daki selin bilançosu açıklandı: Yüzlerce ev ve iş yerini su bastı, 2 kişi hayatını kaybetti, yaralı sayısı 31'e yükseldi

İstanbul'un kuzeyinde dün akşam başlayan ve giderek felakete dönen yağışın ardından sel ve su baskınları yaşandı. Binlerce su baskını ihbarı alınırken İstanbul Valiliği acı bilançoyu açıkladı. Valilik kentte meydana gelen sel nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaralı sayısının 31'e yükseldiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
İstanbul'daki selin bilançosu açıklandı: Yüzlerce ev ve iş yerini su bastı, 2 kişi hayatını kaybetti, yaralı sayısı 31'e yükseldi

İstanbul Valiliği dün akşam İstanbul'un bazı ilçelerinde meydana gelen sel nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sel bölgesinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, selde 31 kişinin yaralandığını, 8'inin tedavisinin hastanelerde sürdüğünü açıkladı. 

İstanbul'da dün akşam etkili olan sağanak yağışla ilgili İstanbul Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada, "İstanbul'un kuzeyinde yer alan ilçelerde 05.09.2023 tarihinde saat 21.00 sıralarında oluşan sağanak yağışın ardından su baskınları meydana gelmiştir. Metrekareye 125 kilogram yağışın düştüğü tespit edilirken sel nedeniyle Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde birer olmak üzere iki kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi de yaralanmıştır. Yaralıların tedavisi kaldırıldıkları hastanelerde devam etmektedir.

Su baskınları nedeniyle kamu hizmeti veren bazı kuruluşlar da selden kısmen etkilenmiştir. Bu kapsamda 112 acil çağrı merkezine 1.150, belediyelere ise 2.540 su baskını ihbarı alınmıştır. AFAD, İtfaiye, İSKİ ve belediyelerin kurtarma ekipleri gelen ihbarları karşılamak için aralıksız çalışmaktadır. Ayrıca emniyet, jandarma ve sağlık birimleri de çalışmalara tüm imkanlarıyla destek vermektedir. 

Su Baskınlarında ilk belirlemelere göre 1.754 ev ve işyeri etkilenmiş olup, söz konusu bölgelerde mahsur kalan vatandaşımız bulunmamaktadır. Selden etkilenen vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları kamu misafirhaneleri ve tesislerde karşılanacaktır. Ayrıca Kızılay ve belediyelerin ilgili birimleri selden etkilenen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. 

HASTANEYİ DE SU BASTI

Selden kısmen etkilenen Başakşehir Devlet Hastanesi ile Çam ve Sakura Hastanesi'nde sağlık hizmetleri verilmeye devam etmektedir. Selde Başakşehir Başak Mahallesi Mevlana Celalettin Rumi Caddesi'nde Yıldız Yurtseven (57) ile Küçükçekmece Atatürk Mahallesi Engin Sokak'ta yaşayan Gine uyruklu İraman Kebe (32) hayatını kaybetmiştir. Selde yaralanan 5 kişinin tedavileri kaldırıldıkları hastanelerde devam etmektedir" denildi.

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA SEL BÖLGESİNDE

İçişleri Bakanı Yerlikaya, sel felaketinin yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. Bakan Yerlikaya selde 31 kişinin yaralandığını, 8'inin tedavisinin sürdüğünü söyledi.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin