İlber Ortaylı'dan deprem sonrası dikkat çeken yazı. Ortaylı, 10'larca insana mezar olan 'Isias Otel'i yazdı, inşaat sektörüne eleştirilerde bulundu

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta yaşanan depremler 11 kentte yıkıma neden oldu. Depremler tüm Türkiye'yi yasa boğarken yıkılan binaların sorumluluları hakkında işlem başlatıldı. Prof. Dr. İlber Ortaylı KKTC'li sporcu çocukların hayatını kaybettiği İsias Otel hakkında inşaat sektörüne eleştirilerde bulundu. Isias Otel'de en az 65 kişi hayatını kaybetmişti.

Google Haberlere Abone ol
İlber Ortaylı'dan deprem sonrası dikkat çeken yazı. Ortaylı, 10'larca insana mezar olan 'Isias Otel'i yazdı, inşaat sektörüne eleştirilerde bulundu

Türkiye Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldı. Depremler 11 kentte yıkıma neden oldu. Depremlerde 49 bini aşkın insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan evsiz kaldı.

 Son olarak ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı Hürriyet gazetesindeki yazısında Kahramanmaraş'taki depremlerde yıkılan ve KKTC'li sporcu çocukların hayatını kaybettiği İsias Otel üzerinden Türkiye'deki inşaat sektörüne ilişkin sert eleştiriler yaptı.

"İBRET NESNESİ OLMALI"

Ortaylı "Adıyaman’daki otel, Türkiye’de inşaat sektörünün sahtekârlık olayının abidesi. Bence olduğu gibi bir ibret nesnesi olarak bu haliyle muhafaza edilmeli ve hikâyesi anlatılmalı" dedi.

Ortaylı yazısında şu ifadeleri kullandı:

25 yavrumuz son depremde Adıyaman’da Isias Otel’in kalıntıları altında kaldı. Kurtulan çok az. Çocuğunu kaybeden öğretmen ile karşılaştım, “Dünyada en zor saygı görevi bir anaya ve babaya çocuğu için başsağlığı dilemek.” Hayat devam ediyor. Cana yakın halkın çocuklarıyla anında kaynaştık ama hüzün ortada geziyor. Hayatın bize en büyük hediye olduğu ve ne olursa olsun yaşanıp sürdürülmesi gerektiği üzerinde durdum ama iki öğretmenin çocukları bazılarının ebeveynlerini orada kaybettik. Sayıca küçük bir toplum için inanılmaz bir yara.

Adıyaman’daki otel, Türkiye’de inşaat sektörünün sahtekârlık olayının abidesi. Bence olduğu gibi, bir ibret nesnesi olarak bu haliyle muhafaza edilmeli ve hikâyesi anlatılmalı. İnsanların kriminal davranışları unutulmamalı. Yapanlar yok olsalar bile toplumun hafızasına yerleştirilmeliler. Türkiye, Kıbrıs’a her zaman olduğu gibi sahip çıkmalı. Bu çocukların yerine yetişecek olanlara destek olmalı. Şurası bir gerçek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hep var olacak bizim dışımızda ama yanımızda devam edecek. Tıpkı bizim de onlarla yapacağımız gibi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin