İçişleri Bakanlığından dikkat çeken karar! İl tanıtımları düzenleme yetkisi belediyelerden alınıp valiliklere verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından valiliklere gönderilen yazı ile artık İBB başta olmak üzere belediyelerin düzenlediği il tanıtım günlerini düzenleme yetkisi valiliklere geçti.

Google Haberlere Abone ol
İçişleri Bakanlığından dikkat çeken karar! İl tanıtımları düzenleme yetkisi belediyelerden alınıp valiliklere verdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından valiliklere gönderilen yazıda son dönemlerde valilikler ve il kültür ve turizm müdürlükleriyle irtibata geçilmeden ilin genelini ilgilendirecek il tanıtım günlerinin yapıldığı belirtilirken, bu durumun dağınıklığa ve kaynak israfına yol açtığı savunuldu.

 HİÇBİR FAALİYETE İZİN YOK

Bundan sonra bu etkinlikler, valiler başkanlığında toplanan İl Tanıtma ve Geliştirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve gerçekleştirilecek. Soylu tarafından verilen talimatta açık bir şekilde Valilerin başkanlığında toplanan İl Tanıtma ve Geliştirme Kurulu tarafından ele alınıp yapılması kararlaştırılmayan hiçbir faaliyetin il tanıtım günleri adıyla gerçekleştirilmesine izin verilmemesi belirtildi.

Bakanlığın bu kararına neden olarak ‘dağınıklık ve kaynak israfı’ gösteriliyor. Çalışmaların tüm aşamalarında artık valiliklerden izin alınacak, gerekli şartları taşımayan hiçbir etkinliğe müsaade edilmeyecek.

İl tanıtım günleri, illerin tarihi, kültürel, folklorik değerlerini büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlara duyurmayı, bölgesel ya da ulusal düzeyde farkındalık yaratmayı amaçlıyor. İstanbul’da uzun süredir düzenlenen etkinliklerin ev sahipliğini İBB yapıyordu.

"İBB İLE VATANDAŞIN ARASINI AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Kararı değerlendiren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “Tamamen siyasi bir karar. İBB ile vatandaşların bir araya gelmesini engellemeye çalışıyorlar. İBB ile vatandaşın arasını açmaya çalışıyorlar, başka bir şey değil” dedi.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin