HDP kongresine soruşturma! İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı duyurdu: 6 gözaltı

HDP kongresinde teröristbaşı Öcalan pankartı açma girişimiyle ilgili açıklama yapan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, 'Şu ana kadar 6 yakalama ve gözaltı var. 15 şahsın yakalanmasına dönük çalışmalar devam ediyor.' dedi.

Google Haberlere Abone ol
HDP kongresine soruşturma! İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı duyurdu: 6 gözaltı

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı önemli değerlendirmelerde bulundu.

Çataklı'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

(Batı Karadeniz'deki sel olayıyla ilgili) 2 bin 786 kişi güvenli alanlara başarılı bir şekilde tahliye edildi. 2 vatandaşımızın arama çalışmalarına devam ediyoruz.

(Demir-Yumruk Operasyonu ile ilgili) Ankara merkezli 29 ilde 307 şahıs yakalanmış, 67 şüphelinin yakalama çalışmaları devam etmektedir.

Terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen 2 bin 791 şüpheli gözaltına alınmış ve 405 kişi tutuklanmıştır.

2022 Haziran ayında terör örgütü PKK'ya yönelik faaliyetlerimiz kapsamında; kırsal alanda 8'i büyük, 61'i orta çaplı olmak üzere toplam 12 bin 654 kırsal operasyon ve tüm terör örgütlerinin şehirlerde faaliyet yürüten hücre yapılanması ve iş birlikçilerine yönelik bin 421 operasyon yapılmıştır. Bu operasyonlarda aralarında 1'i liste dışı, 1'i gri 2'si turuncu, 2'si mavi, kategoride aranan teröristlerin de bulunduğu toplam 142 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Haziran ayında 16 terör eylemi engellenmiştir.

Haziran ayı içerisinde 18 kadın yaşamını yitirdi.

Haziran ayında terör suçları kapsamında, 16 bin 220 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılmış, tespit edilen 6 bin 141 kişi hakkında yasal işlem yapılmış, 87 kişi yakalanmıştır.

Kayıt altında olan Suriyeli sayısı 3 milyon 648 bin 983.... Yılbaşından itibaren 48 bin 233 göçmen sınır dışı edildi. Haziran ayında ise 16 bin 710 göçmen sınır dışı edildi.

(HDP Kongresinde pankart açma girişimi): Şu ana kadar 6 yakalama ve gözaltı var.15 şahsın yakalanmasına dönük çalışmalar devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı'ndan Ümit Özdağ'a suç duyurusu: İç savaş çağrısıdır

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Çataklı, Özdağ'ın söylemlerinin 'iç savaş çağrısı' olduğunu söyledi.

 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin