Gizli reklam en çok hangi dizide yapılıyor?

Ürün yerleştirmenin en çok uygulandığı diziler analiz edildi.

Google Haberlere Abone ol
Gizli reklam en çok hangi dizide yapılıyor?

illiyet yazarı Sina Koloğlu, bugünkü köşesinde en çok gizli reklam alan dizileri yazdı. En çok ürün yerleştirmenin kullanıldığı ilk 3 diziyi 'Yalan Dünya', 'Kuzey Güney' ve 'Karadayı' olarak açıklayan Koloğlu'nun yazısı şu şekilde:‘GiZLi REKLAM’I EN ÇOK HANGi DiZi ALIYOR?Ürün yerleştirmek.... Bizim dizilerde son üç yılın keşfi... Giderek yaygınlaştı. ‘Dizi arası reklam’ günlerinin yanlış olduğunu anladılar. Süreler kısaldı; reklam, dizinin içine girdi. Bana göre daha doğru bir mantık. Bilinçaltı dedikleri mekanizma bu yöntemle daha rahat ele geçirilir. Ürün yerleştirme bir yerde dizinin reklamveren gözündeki kıymetini ortaya koyuyor.   

Peki geçen yıl en çok hangi dizi ‘çaktırmadan reklam’ aldı? Sonuçlar şöyle:En çok ‘ürün yerleştirme’nin kullanıldığı ilk üç dizi: ‘Yalan Dünya’, ‘Kuzey Güney’, ‘Karadayı’.‘Yalan Dünya’  1 numara47 çok izlenen dizi arasında ürün yerleştirme yöntemiyle en çok reklam alan dizi ‘Yalan Dünya’ olmuş. Saniye olarak hesaplanmış; 8412 saniyelik reklam alınmış dizinin içine.

İlk 10 şöyle: ‘Kuzey Güney’ (6392 sn.), ‘Karadayı’ (2765 sn.), ‘Medcezir’ (2699 sn.), ‘Merhamet’ (2021 sn.), ‘1 Erkek 1 Kadın’ (1521 sn.), ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ (1351 sn.), ‘Huzur Sokağı’ (1024 sn.), ‘Kayıp Şehir’ (1024 sn.), ‘Güneşi Beklerken’ (875sn)Gün birincisi diziye reklam yokÜç gün birincisi dizinin, reklamlarda da ilk sıraları almaları gerekir. İlk 10 içinde kesin yer almaları. Hadi üçünü bıraktım, bir tanesi olsa iyi. O bile yok. Samanyolu TV’nin gün birincisi dizisi ‘Şefkat Tepe’ (306 saniye)

19’uncu sırada. ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ (157 saniye) 28’inci sırada. ‘Arka Sokaklar’ (64 saniye) 36’ncı sırada.

Üç dizinin ortak bir özelliği var: ‘Gelir düzeyi düşük, parası pulu olmayan kategori’ diye özetlenecek C-D grubunun en çok sevdiği diziler olmaları. Ama reklam veren için tüketecek, daha fazla tüketecek kitle lazım.Köşe yazısının tamaını okumak için tıklayınız.


Sıradaki Haber İçin Sürükleyin