Gayrimenkul sektörüne RADAR! 80 bin mükellef radara takıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı RADAR uygulamasını devreye aldı konut sektörü mercek altına alındı

Hazine ve Maliye Bakanlığı devreye aldığı RADAR uygulaması ile gayrimenkul sektörüne yönelik finansman, tapu ve emlak verileri mercek altına aldı. Uygulamaya takılan 55 bin riskli işlem tespit edildi, 80 bin mükellef mercek altına alındı. 

Google Haberlere Abone ol
Gayrimenkul sektörüne RADAR! 80 bin mükellef radara takıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı RADAR uygulamasını devreye aldı konut sektörü mercek altına alındı

Fahiş fiyat artışı yapanlar, alım-satım işlemleri esnasında yanıltıcı beyanlarda bulunanlar, piyasada arz talep dengesinde dezenformasyona sebep olan emlakçılar hepsi yakın takibe alındı.

Gayrimenkul sektörüne yönelik finansman, tapu ve emlak verileri mercek altına alındı. Gayrimenkul değerleme raporları kullanılarak analiz çalışmaları yürütüldü. Vatandaşlardan gelen ihbarlar da değerlendirmeye alındı.

55 BIN RISKLI IŞLEM TESPIT EDILDI

İncelemeler sonucunda ilk etapta 55 bin riskli işlem tespit edildi. Yüksek riskli görülen sonuçlar, ilgili birimlerle paylaşılacak.

80 BIN MÜKELLEF MERCEK ALTINDA

Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan RADAR sistemiyle de mükellefler yakından takipte. Sistemle gayrimenkulün gerçek değerini beyan etmeyip düşük tapu harcı ödeyen ve hazineyi zarara uğratan kişiler tespit edililiyor. İlk etapta RADAR'a 80 bin mükellef takıldı. Bu kişilerin vergisel yükümlülükleri mercek altına alındı. 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin