FLAŞ! Türkiye'de seçimlerin ne zaman yapılacağını açıkladı

Merkez Bankası'nın 200 baz faiz indirimi yaparak şok bir karar alması piyasayı allak bullak etti. Bu kararla birlikte dolar ve euro da rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Ekonomik tablodaki bozulma sonrası erken seçim olup olmayacağı merak edilirken, İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye'de seçimlerin ne zaman yapılacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
FLAŞ! Türkiye'de seçimlerin ne zaman yapılacağını açıkladı

İngiliz Financial Times gazetesi çarpıcı bir analiz yayınladı.

Analizde, “Bir hafta daha TL başka bir şok yaşadı. Merkez Bankası’nın politika faiz oranını 2 puan düşürmesinin ardından para birimi tarihin en düşük seviyesine geriledi. Merkez Bankası, faiz oranlarını yükseltmek yerine faiz indirimine giderek bunu dünyada gerçekleştiren tek büyük para politikası yapıcısı olduğunu gösterdi” denildi. 

Analizde "TÜSİAD, kalıcı refah düzeyinin sürdürülebilir olması için, “Merkez bankası  bağımsızlığı ve temkinli para ve maliye politikası” uygulanmasına yönelik çağrıda bulundu.

TÜSİAD açıklaması aynı zamanda, Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından Ömer Koç'un ülkedeki “yorucu” enflasyonu eleştirmesinin hemen ardından geldi" değerlendirmesi yapıldı.

Bu iki açıklama ise, "Her ikisi de Erdoğan'a ve yüksek faiz oranlarının enflasyona neden olduğu ve refahın yolunun krediye dayalı tüketimden geçtiği politik inançlarına üstü kapalı ancak sivri saldırılar olarak görülebilir. Aslında bu tür yorumlar yeni değil. Geçmişte de iş dünyasından benzer açıklamalar yapılmıştı. Ancak analistler, momentumun hükümet aleyhine hareket ettiğini ve gündemi muhalefetin belirlediğini söylüyor" şeklinde yorumlandı.

Seçimler ne zaman

Analizde son olarak şu değerlendirmeler kaydedildi: “Son anketler, muhalefet partilerinin Erdoğan'ın AKP’si ve müttefikleri karşısında öne geçtiğini gösteriyor. 20 yıl önce göreve geldikten sonra Türkiye ekonomisini canlandırmak için çok şey yapan bir zamanların son derece popüler cumhurbaşkanı, ilacını bulmayı büyük ölçüde başaramadığı enflasyonun kurbanı olma riskiyle karşı karşıya. Analistler, hasarın seçmenler tarafından şiddetle hissedildiğini söylüyor. Ancak yatırımcılar, Erdoğan'ın yakın zamanda sahneyi terk edeceğini varsaymamalı. 2023'e kadar seçim olmayacak.”

 

Makalede, BlueBay Asset Management'tan Timothy Ash’ın görüşlerine de yer verilerek, “Muhalefet gerçekten kazanabileceklerinden emin. (İktidardaki) AKP giderek daha da umutsuz hale geliyor. Erdoğan'ın yanılabileceğini düşünüyorlar" ifadeleri kullanıldı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin