Dolar ve Euro'nun altından erken seçim çıktı... Ünlü ekonomist erken seçim yapılacağını iddia etti

Ünlü ekonomist Korkut Boratav, piyasada yaşanan dalgalanmalarla ilgili bir yazı yazdı ve çok çarpıcı bir iddiada bulundu. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 21 Ekim'deki kararında faiz indirimin devam edeceğini açıklayan Boratav, hükümetin planını açıkladı: Erken seçim...

Google Haberlere Abone ol
Dolar ve Euro'nun altından erken seçim çıktı... Ünlü ekonomist erken seçim yapılacağını iddia etti

Geçtiğimiz ay 8,27 liradan işlem gören dolar faiz indirimi ve Merkez Bankası'ndaki görevden alma kararlarının ardından 9,37 seviyesini gördü. 

Ekonomist Prof. Dr. Korkut Boratav, Merkez Bankası’nda yapılan değişikliklerin tutarlı açıklaması olmadığını ifade ederek “Faizleri indirmeye devam edecekler” dedi.

Boratav, döviz artışından yararlanan küçük bir kesim gözetilmiyorsa, iktidarın hedefinin "erken seçim" olduğunu ifade etti.

Erken seçim iddiası

Cumhuryet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre faizlerin indirilmeye devam edeceğini ifade eden Borotav şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanı’nın Merkez Bankası’nda yaptığı yeni değişikliklerin tek iç tutarlılığı şudur: Faizleri indirmeye devam edecek. Böylece mesela IMF’nin son Türkiye verilerinde öngördüğü yüzde 9’luk büyüme temposu hayata geçer. Böylece Türkiye ekonomisi kriz içinde dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olma şan ve şerefine ulaşmış olur."

Dolar ve Euro'nun altından erken seçim çıktı... Ünlü ekonomist erken seçim yapılacağını iddia etti - Resim : 2

Boratav erken seçime ilişkin ise şunları kaydetti: "Türkiye’nin büyüme öngörüsünün yükselmesi konusunda genel bir kanaat birleşmesi var. Kredi derecelendirme kuruluşları, IMF ve Türkiye’deki gözlemciler sanayi istatistiklerine, öncü verilere bakarak büyümeyi öngörüyor. Bunu sağlayan tek mekanizma 2018’den beri sınama, deneme ile belirlenen finansal genişlemedir. Bu, kırılganlıkları daha da yoğunlaştırır. Hedef ise kısa dönemli büyüme temposunu yükseltmek. Bunun yarattığı algı ile erken seçime gitmek."

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin