Fitch, Merkez Bankası'nın faiz kararını açıkladı. Fitch'in faiz tahmininde 2023 işaret edildi

Türkiye farklı bir ekonomi modeli izleyerek yüksek enflasyona karşı faiz yükseltmek yerine sabit tutma ve düşürme yöntemini deniyor. Faizin düşürülmesi ile birlikte dolar kuru daha da güçleniyor. Merkez Bankası'nın faiz kararı yarın belli olacak. Fitch yetkilisi, Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin çarpıcı bir değerlendirmede bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Fitch, Merkez Bankası'nın faiz kararını açıkladı. Fitch'in faiz tahmininde 2023 işaret edildi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, TCMB’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasına kadar faizleri sabit tutmasını bekliyor.

Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’nın emtia fiyatları, enflasyon ve artan faiz oranlarına ilişkin webinarda konuşan Fitch yetkilisi, Türkiye’de faizlerin seçimlerden sonra artırılmasını beklediklerini söyledi.

2022 BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜKSELTMİŞTİ

Öte yandan Fitch, 2022 yılı büyüme tahminini Türkiye için yükseltmişti.

Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nun eylül sayısını “Arz Şokları ve Enflasyon Dünya Ekonomisini Sert Bir Şekilde Vuruyor” başlığıyla yayımlayan Fitch, Türkiye ekonomisinin güçlü tüketim ve ihracat artışıyla bu yılın ikinci çeyreğinde güçlü bir şekilde büyüdüğünü belirtmişti.

Raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5,2, 2023 ve 2024'te yüzde 2,9'ar büyümesinin beklendiği kaydedilmişti.

Fitch, haziran ayında yaptığı tahminlerde, Türkiye'nin bu yıl yüzde 4,5, 2023'te yüzde 3 ve 2024'te yüzde 2,9 büyüyeceğini öngörmüştü. (Reuters)

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin