Emeklileri maaşlarına bir zam daha mı geliyor? En düşük emekli aylığı 8500 lira mı olacak? CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal'dan yeni açıklama

Emeklilere önce yüzde 25 sonra yüzde 5 daha ilave edilerek yüzde 30 zam yapılmış ve en düşük emekli aylığı da 5500 liraya çıkarılmıştı. Seçim öncesi emeklilere bir zam daha yapılacağı yönünde Ankara kulislerinden bilgi sızmıştı. CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal'dan da emeklilere yapılacak zamla ilgili açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol
Emeklileri maaşlarına bir zam daha mı geliyor? En düşük emekli aylığı 8500 lira mı olacak? CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal'dan yeni açıklama

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM’nin önceki günkü oturumunda yaptığı konuşmada, emeklilerin sorunlarını gündeme getirdi. Milletvekili Serkan Topal, emeklilerin artık geçinemediğini söyledi ve maaşlarının asgari ücret kadar olmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

EYT gelsin, hemen destek vereceğiz …

Genç yaşta çocukların çalıştığını, staj yaptığını, kimilerinin parmağını kaybettiğini, kimilerinin gözünü kaybettiğini söyleyen Milletvekili Serkan Topal, ama stajyerliğinin SGK başlangıcı olarak görülmediğini, getirilmediğini belirtti ve şunları dile getirdi: “Lütfen, EYT kanun teklifinde bunların da, bu staj mağdurlarının mağduriyetini de giderelim. Bir kez daha söylüyoruz: Kimileri parmağını kaybetti, kimileri gözünü kaybetti; zaten MHP’nin bu konuda da sözü var, destek verecekler.

Şimdi EYT’liler sürekli bizi arıyor, artık oyalamayın ya. Kimileri kredi aldı, kimileri ödedi, yeter artık! Lütfen, bu konuda bir an önce girişim yapın, getirin, Veli Ağbaba’nın dediği gibi, biz bir saat içerisinde destek vereceğiz.

Emeklilere kulak verilmeli …

Mutlaka her 2 evde bir emekli arkadaşımız var. Hani dediniz ya ‘En düşük emekli aylığı 5.500 lira.’ Bakın, 5.500 lirayla Hatay’dan Ankara’ya sadece git gel yapabiliyor bir kişi eşiyle beraber. Bırakın artık elektriğini, suyunu, doğal gazını, emekliler artık hiçbir şeyi ödeyemiyor arkadaşlar. Bu yüzden diyoruz ki: En düşük emekli aylığı en az asgari ücret olmalı. Bunları neden büyüttüm biliyor musunuz? AK PARTİ’li milletvekili arkadaşlarım, bakın, emekliler sizden haber bekliyor, emekliler sizden destek bekliyor. Bu yüzden, her emekli aylığı en az asgari ücret olmalı, artık geçinemiyorlar arkadaşlar, ya, bir kulak verin, bir kulak verin.

Uzman çavuşların mağduriyetleri giderilmeli …

Bugün gerçekten benim telefonum susmadı. 45 yaşında zorunlu olarak emekliye ayrılan ve 3600 ek göstergeden yararlanamayan uzman çavuş arkadaşlarımız var; gerçekten bugün benim telefonum kitlendi. Lütfen, EYT’yi getirdiğiniz zaman da zorunlu olarak emekliye ayırdığınız bu uzman çavuşları da EYT kanununa bir madde olarak ekleyelim ve bunların bu mağduriyetini giderelim.”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin