Emekli, memur ve memur emeklisi zammı belli oldu. SGK, Bağ-Kur emeklileri 2023 Temmuz'da ne kadar zam alacak? İşte 2023 memur ve emekli zam oranları

TÜİK'in mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla birlikte 6 aylık enflasyon verileri de belli olmaya başladı. Enflasyon oranında zam alacak olan memur, memur emeklisi, BAĞ-Kur ve SGK'lıların da temmuz 2023'te ne kadar zam olacağı belli olmaya başladı.

Google Haberlere Abone ol
Emekli, memur ve memur emeklisi zammı belli oldu. SGK, Bağ-Kur emeklileri 2023 Temmuz'da ne kadar zam alacak? İşte 2023 memur ve emekli zam oranları

Temmuz 2023'te uygulanacak emekli zammı ve memur maaş zammı netleşiyor. Mayıs ayı enflasyon rakamları ile Temmuz zammı için 5 aylık zam oranı kesinleşti.

SSK ve Bağ-Kur emekli ve memur maaşları için 1 veri kaldı.

Yeni Meclis'te yasama dönemi başlarken Kabine de belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini Vedat Işıkhan üstlendi. Asgari ücret, emekli ve memur Temmuz zammı ile diğer ekonomi düzenlemeleri için Meclis'in 15 Temmuz'a kadar çalışmalarını sürdürmesi bekleniyor.

Kesinleşen 5 aylık oranlara göre eflasyon farkı ile emekli ve memur Ocak zammı ne kadar oldu? 6 aylık enflasyon farkı ne kadar olacak? İşte emekli ve memura ek zam hesaplamaları...

Sabah gazetesindeki habere göre emekli ve memur Temmuz zammı 2023 için veriler gelmeye devam ediyor. Birçok kalemde direkt olarak etkili olacak Mayıs ayı enflasyon oranı TÜİK  tarafından duyuruldu. Emekli ve memur zammı ile Türkiye'de milyonlarca vatandaşın geliri yükselecek. Temmuz zammı için artık sadece 1 veri kaldı.

MAYIS 2023 ENFLASYON ORANI BELLİ OLDU

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Mayıs ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı Mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,04, yıllık bazda ise yüzde 39,59 olarak gerçekleşti.

5 aylık zam oranları kesinleşti: Yüzde 15,26

TÜİK'in Mayıs enflasyon rakamlarını açıklaması sonrası 5 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Aralık ayında 1128,45 olan TÜFE endeksi, 1300,60 seviyesine yükseldi. Böylece 5 aylık enflasyon oranı yüzde 15,26 oldu.

Geçtiğimiz ay TÜİK'in Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile 4 aylık emekli ve memur zam oranı netleşmiş rakamlar şöyle gerçekleşmişti;

4 aylık enflasyon oranı: Yüzde 15,22
4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 15,22
Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8
Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6
4 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 7,08
4 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 13,08 oldu.

6 AYLIK ENFLASYON ORANI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketi ve ekonomistlerin beklentileri beraber değerlendirildiğinde 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 20 bandında olması bekleniyor.

Temmuz döneminde bu zamların dışında emekli ve memur maaşlarına refah payı (ek zam) eklenecek.

Emekli ve memur Temmuz zammı için geri sayım başladı. Yeni dönemde enflasyon farklarının yanında maaşlar refah payı ile belirlenecek. Yılın ilk 6 ayı için kamu işçisine verilen yüzde 45'lik zam oranı önemli bir referans değer olarak masada yer alıyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin