Ekrem İmamoğlu ile ilgili davada karar açıklandı. Savcı, İmamoğlu için hapis cezası ve siyasi yasak talebinde bulundu. Ekrem İmamoğlu davası 14 Aralık tarihine ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili son dakika gelişmesi... 4 yıl 1 ay hapis cezası ve siyasi yasak isteniyordu. Bugün görülen YSK üyelerine hakaret davasında savcı, mütalaasını açıkladı ve duruşma 14 Aralık 2022 tarihine ertelendi. İmamoğlu'ndan konuyla ilgili açıklama da geldi.

Google Haberlere Abone ol
Ekrem İmamoğlu ile ilgili davada karar açıklandı. Savcı, İmamoğlu için hapis cezası ve siyasi yasak talebinde bulundu. Ekrem İmamoğlu davası 14 Aralık tarihine ertelendi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada savcı tekrarladığı mütalaasında 4 yıl 1 ay hapis cezası ve siyasi yasak talep etti. Duruşma 14 Aralık tarihine ertelendi. 

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ekrem İmamoğlu katılmadı. Duruşmada CHP milletvekilleri yer aldı.

Tanık olarak dinlenen muhabir Gülşah İnce, "Görüntülerde her şey ayan beyan ortada. Ekrem İmamoğlu'na Süleyman Soylu'nun kendisine yönelik söylediklerini soru olarak sordum. Tırnak içinde sordum. Verdiği yanıtı haberleştirdik. Sadece ben yoktum diğer basın mensubu arkadaşlarda vardı. Her şey kameralar önünde oldu. Bir siyasiye cevap hakkı doğduğu için soruyu yönelttik. Aynı günün akşamı İçişleri bakanına yanıt olarak haberleştirdik" dedi. 

Ekrem İmamoğlu'nun avukatının, 'Demeç almaya gelirken YSK üyelerine yönelik neden bu sözü etti gibi diğer muhabirlerle konuşmanız oldu mu' sorusu üzerine İnce, "Bir çok soru soruldu. Ekstra bir soru soran olmadı. YSK'ya yönelik herhangi bir eleştiri düşünmedim. Biz böyle bir sonuç çıkartmadık. Whatsapp grubu var buraya İmamoğlu'nun cevapları deşifre edilip atılır. Orada da YSK ile ilgili her hangi bir şey görmedim" diye konuştu. 

İmamoğlu'nun sözlerinin Süleyman Soylu'ya yönelik olduğunu söyleyen duruşma hakiminin sözleri tutanağa geçildi. Ayrıca hakim "Bu sözlerin başkasına yönelik olduğunu iddia eden varsa gelsin söylesin" dedi.  Hakim kalan tanıkların dinlenilmesini reddetti. Sanık avukatı deliller toplanmadan mütalaa alınmaya çalışıldığını belirterek reddi hakim talep etti. Mahkeme, reddi hakim talebi reddetti. 

Cumhuriyet savcısı tekrarladığı mütalaasında 'Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret' suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar cezalandırılması istedi ve siyasi yasak talep etti.

Duruşma reddi hakim talebinin incelenmesi için 14 Aralık tarihine ertelendi. 

Ekrem İmamoğlu'ndan davayla ilgili ilk açıklama da geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu uğurladıktan sonra, hakkında, YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan, 4 yıl 1 aya kadar hapis ve siyasi yasak talepli davanın 14 Aralık’a ertelendiği bilgisini aldı. İmamoğlu, Şehzadebaşı Camii’nde kıldığı Cuma namazının ardından gazetecilere konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

“İLGİNÇ BİR GÜN YAŞANDI”

“Bugün saat 11.30 itibariyle, hakkımda görülen dava süreci başladı. Sanıyorum 12.00’yi biraz geçe, bir erteleme kararı verildi. Ama bugün, çok ilginç bir gün yaşandığını düşünüyorum. Aldığım bilgiye göre; duruşma esnasında ısrarlı bir biçimde mahkeme hakiminin, benim sözlerimin muhatabının Sayın Bakan olduğunu Israrlı bir biçimde dile getirmiştir. Bu ısrarlı tarife rağmen, savcının en üst noktadan cezayla ilgili mütalaa bildirmesi ya da bir beyanda bulunması, çok şaşırtıcıdır, üzücüdür. Bugün yaşananlar ve bugüne kadar olanlar, toplumun vicdanında bence yerini bulmuş, kararı verilmiştir. Ben, toplumun vicdanına elbette sonsuz güveniyorum. Bu güvenceyi bana yaşatan Türkiye'mizin insanları, İstanbul'umuzun insanları 2019’da bunu ispat etmiştir, göstermiştir. Bugün de aynı noktadayım.”

“İNSANLARA ADALETLİ HİZMET EDEBİLMEK, BİR DEVLET İNSANININ TEMEL SORUMLULUĞUDUR”

“Elbette ki, süreci takip ediyoruz. Aralık'ın 14’ü ertelenen tarih. Bugün, elbette ki ben net olarak beraat beklerdim ve bu mahkemenin bugün sonlanmasını beklerdim. Yargı süreci devam ediyor. Mahkemeyle ilgili daha fazla bir beyanda bulunmak, elbette istemiyorum. Ama son olarak şunu söyleyeyim: İçeride ettiğim duayı, burada vatandaşlarımızın huzurunda etmekten geri durmayacağım. ‘Allah, memleketimizi ve memleketimizin insanlarını, vicdan yoksunu ve ahlak yoksunu, adalet yoksunu insanların şerrinden korusun. Özellikle ifade edeyim ki; adaletsizliğe uğrayan, hukuksuzluğa uğrayan kim var ise, hepsinin hakkında en yakın zamanda, adalet ve hukuk yönündeki hususlar ve kararlar verilsin. Herkesin hukuka, adalete ihtiyacını, o ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekiyor. ‘Devletin dini adalettir’ sözü çok kutsal, çok önemli, çok özel. Ben, her zaman duamı kendi adıma da ederim. Derim ki; ‘Allah'ım ne olur kimseye adaletsiz bir kararı ya da bir süreci yaşatmayayım.’ İnsanoğluyuz, eksiğimiz, hatamız olur, ama gerçekten insanlara adaletli hizmet edebilmek, bir devlet insanının temel sorumluluğudur.”

“EN FAZLA UMUDU, BU GÜZEL ÜLKENİN GÜZEL İNSANLARINDA GÖRÜYORUM”

“Hukuka dair süreçlerin bu kadar gündemi olumsuz anlamda meşgul etmesi, ülkemiz insanları ve özellikle gelecek nesil için çok çok sıkıntılı ortamlar yaratıyor. İnsanların ümitlerini, umutlarını kırıyor. Ama tekrar ifade edeyim ki; en fazla umudu, en fazla ümidi gelecek adına ben yine de bu güzel ülkenin, güzel insanlarında görüyorum. Hep birlikte bu adaletsiz ve hukuksuz uygulamaların olduğu günleri aşacağız. Bugün sonuçlansın ve beraat verilsin diye beklediğim bir ortamda, erteleme kararı vermiştir. Süreci takip edeceğiz. Hukukçularımızla değerlendireceğiz. Umut ediyorum, açıkça ve net söyleyeyim ki; ben, Yüce Türkiye Cumhuriyeti yargısına, adaletine güvenmek istiyorum.”

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı 31 Mart 2019 seçimi Yüksek Seçim Kurulu tarafından 6 Mayıs 2019’da iptal edildi. İkinci kez 23 Haziran 2019’da yapılan seçimi yeniden Ekrem İmamoğlu kazandı. İmamoğlu aynı yılın Ekim ayında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'ne katılmak için Fransa'ya gitti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 4 Kasım 2019’da yaptığı konuşmada Avrupa Konseyi’nde konuşan İmamoğlu’na seslenerek, “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikâyet eden ahmağa söylüyorum. Bunun bedelini bu millet sana ödetecek” dedi.

İmamoğlu, gazetecilerin Soylu’nun yorumunu sormaları üzerine “Ben lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyen bakarım, adama bakarım adam mı diye derim. Seviyesine inmedim, inmeyeceğim. Bu seviye noktasında da söyledikleri yaptıkları da zaten belli, o tarafına çok girmek istemiyorum ama oraya bir cümle yapmak isterim. 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Önce ona bir odaklansın" karşılığını verdi. Bunun üzerine dönemin YSK başkanı Sadi Güven, kendisi ve görevdeki kurul üyeleri adına, “Seçimi iptal edenler ahmaktır” ifadesi nedeniyle bir ihbar yazısı yolladı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da İmamoğlu’nun hakkında geçen yıl iddianame hazırladı.

İddianamede, İmamoğlu’nun 4 Kasım 2019’daki açıklamasının görevdeki kurul üyelerine hakaret içerdiği belirtilerek “Söylemin kamu görevlisi olan ve kurul halinde çalışan mağdurlara yönelik olduğu hususunda tereddüt bulunmamaktadır. Her ne kadar şüphelinin suç tarihi itibarıyla İBB Başkanı olarak görevini yapmakta olduğu görülse de soruşturma konusu eylemin şüphelinin kişisel suçu olarak değerlendirilmesinde zaruret bulunmaktadır" denildi. Bu kapsamda İmamoğlu'nun Sadi Güven ile 10 YSK üyesine yönelik zincirleme şekilde "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen hakaret" suçunu işlediği belirtilerek, 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin