Doları ve euroyu vuracak kasırga geliyor. Ünlü ekonomist iki gelişmeye dikkat çekti, kurda çok daha sıkıntılı günlerin erken bir şekilde geleceğini iddia etti. İşte dolar ve euroyu patlatacak iki gelişme daha

Piyasa yangın yeriyken gözler Merkez Bankası'nın 18 Kasım 2021 günü açıklayacağı faiz kararında. Yeniçağ gazetesi Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası'nın iki vahim hatasını açıklamış ve birincisinin enflasyonun altına faizleri indirmek, diğerinin ise sürekli para basmak olduğunu söylemişti. Zelyut'a göre piyasadaki yangının asıl sebebi bu. İşte ünlü ekonomist yeni bir uyarıda bulundu ve piyasadaki bu dalgayı şiddetlendirecek kararı açıkladı: ABD'den gelecek olan...

Google Haberlere Abone ol
Doları ve euroyu vuracak kasırga geliyor. Ünlü ekonomist iki gelişmeye dikkat çekti, kurda çok daha sıkıntılı günlerin erken bir şekilde geleceğini iddia etti. İşte dolar ve euroyu patlatacak iki gelişme daha

Evren Devrim Zelyut'un yazısı

Adım adım gelen felaket!

Kurun 10'un üzerindeki yolculuğu devam ediyor. Bu yazıyı yazarken ekrana baktığımda 10,23 rakamını görüyorum. İşte bu Türk firmaları için felaket demek. Şimdi bunu söylemek de bizi felaket tellalı yapıyorsa evet ben felaket tellalıyım.

Adım adım gelen bir felaket var karşımızda çünkü defalarca söylediğimiz gibi dış girdiye bağlı firmalar 10'un üzerindeki kurla girdi ithal etmeye başladığında maliyetler nereye vuracak? O firmaların ürettiği ürünlerin fiyatı ne olacak? O pahalı ürünleri alacak para vatandaşta mevcut olacak mı?

Çok net bir gerçek var ki ekonomi büyük bir durgunluğa doğru koşarak gidiyor. Yönetimde bulunanlar ise kendi siyasi geleceklerini kurtarma peşinde. Sorunları çözmek yerine yapay gündemler, din sömürüsü ile 2023'e kadar zaman geçirmeye çalışıyorlar. Ama yaklaşan felaketten kaçış yok. Bu dalga ekonomiye çarpacak...

Merkez Bankası'nın AKP için işlediği iki günahı şöyle belirtmiştik: Birincisi, enflasyonun altına faizleri çekmek, ikincisi ise para basmak. Bu işlerin sonunda ise kurun ve enflasyonun arttığını gördük. Şimdi bu etkiyi şiddetlendirecek bir etki daha geliyor.

Uzun süredir Amerika'da salgın nedeni ile piyasaya sürülen 4,4 trilyon doların enflasyona neden olacağını yazdık. Bu dediğimiz çıktı, son 30 yılın enflasyon rekoru kırıldı. Amerika'da konuştuğumuz yatırımcılar, Amerikan Merkez Bankası FED'in de enflasyon ön görülerinin şaşacağını söylüyorlar.

 

FED enflasyonun kısa süreceğini beklerken piyasa oyuncuları tam tersini düşünüyor. Bunu da dolar varlıklarına geçerek gösteriyorlar. Dolar Endeksi 95,55 gibi yüksek bir değere ulaşarak Amerika'da doların değerli olmaya başladığını gösteriyor.

Amerika'da dolar varlıkları deyince akla tahvil faizleri geliyor. FED'in tam tersi, enflasyon ve bağlı olarak faizin artacağını düşünenler arttıkça, Türkiye'nin işi daha da zorlanacak. Çünkü ABD enflasyonundaki kalıcı olma fikri beraberinde iki sonucu getiriyor:

1-FED'in her ay piyasaya verdiği 120 milyar dolarda yapılacak kesintinin çok daha hızlı olmasını, yani tahvil alım programının daha çabuk bitirilmesini.

2-Parayı geri çekip enflasyonu bitirmek için yapılacak faiz artırımlarının daha erken bir tarihte ve sık olarak yapılmasını.

İşte bu iki gelişme kurda çok daha sıkıntılı noktaları erken bir şekilde karşımıza getirecek.

Hem içeriden hem dışarıdan esen sert rüzgarlar var. Bunun karşısında duracak siyasi irade ise kendi derdine düşmüş, firmalar ve hane halkını kaderine terk etmiş durumda. Dua etmekten başka elden bir şey gelir mi? Ne yazık ki gelmez...

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin