Dişi gergedan kapalı alanda peşinde koşan erkek gergedandan kaçarken boğuldu... Hayvanat bahçesinde çiftleşme isteği ölümle sonuçlandı...

Hollanda'da çiftleşme sırasında ilginç bir ölüm meydana geldi. Olayın gerçekleştiği yer hayvanat bahçesi.. İki dişi gergedanın çiftleşmek isteyen erkek gergedandan kaçışı faciayla sonuçlandı. Hayvanat bahçesi yetkilileri ilk defa böyle bir ölüme tanık olduklarını söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Dişi gergedan kapalı alanda peşinde koşan erkek gergedandan kaçarken boğuldu... Hayvanat bahçesinde çiftleşme isteği ölümle sonuçlandı...

Hollanda'da dişi gergedan çiftleşme kuru sırasında yaşanan kazada boğuldu.

Eylülün başında Emmen bölgesindeki Wildlands Hayvanat Bahçesi'ne Limpopo adlı bir erkek gergedan getirildi.

Independent Türkçe'deki haberi egöre beyaz gergedan türündeki Limpopo, bir önceki hayvanat bahçesinde Avrupa'da yürütülen hayvan üreme çalışmaları kapsamında üç dişi gergedanla çiftleştirilmişti.

Limpopo, Wildlands Hayvanat Bahçesi'nin görevlileri tarafından dikkatlice Elena ve Zahra adlı dişi gergedanların bulunduğu kafese yerleştirildiğindeyse ortalık karıştı.

 15 dakika boyunca aralıksız kovalamaca

Kafeste bir müddet sonra Limpopo iki dişi gergedanın da peşinden koşmaya başladı. Zahra'nın peşini bırakıp kendine daha yakın olan Elena'ya yönelen Limpopo, dişi gergedanı bir süre yakalamaya çalıştı.

Yaklaşık 15 dakika süren aralıksız kovalamacadan yorgun düşen Elena'ysa, dengesini kaybedip kayarak su dolu sığ bir havuza düştü. Havuzda yan dönen ve kendini bir türlü yerden kaldıramayan Elena, boğularak yaşamını yitirdi.

Bu sırada hayvanat bahçesi görevlileri Elena'nın yardımına koşsa da duruma vaktinde müdahale etmeyi başaramadılar.

Hayvanat bahçesinin veteriner hekimi Job Stumpel, erkek ve dişi gergedanlar çiftleşmeleri için aynı yere yerleştirildiğinde genellikle yetkililerin müdahale etmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Öte yandan Stumpel, ilk defa böyle ölümle sonuçlanan bir çiftleşme gördüğünü de sözlerine ekledi.

Öte yandan Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği, beyaz gergedanı “neredeyse tehdit altındaki” bir tür olarak sınıflandırıyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin