Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan'dan kritik İsrail mesajları...

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Ankara'ya resmi bir ziyarette bulundu. Erdoğan, Vucic'i resmi törenle karşıladı. Baş başa görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail ile ilgili kritik mesajlar verdi.

Google Haberlere Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan'dan kritik İsrail mesajları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile ortak basın toplantısında konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başta Balkanlar olmak üzere bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'le, "Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar olmak üzere üç lideri bir araya getirelim ve bu işi başaralım. Bu karara vardık." açıklamasını yaptı.

İsrail ile ilgili ilişkilere dair Cumhurbaşkanı Erdoğan 'sıcak' mesajlar verdi. Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Herzog'la yapmakta olduğumuz görüşmeler var. Belki Sayın Herzog'un Türkiye'ye ziyareti olabilir." derken Doğu Akdeniz'de işbirliği için, "Hedef, olumlu yaklaşımlarla bir yere varmak. Bu, kazan-kazan esasına dayalı olursa elimizden geleni yaparız." ifadelerini kullandı.

İşte Erdoğan'ın o açıklamaları:

 Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

İşbirliğimizin geldiği aşamayı kapsamlı şekilde ele aldık. Başta Balkanlar olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduk. 2021 ilişkilerimiz açısından müstesna bir yıl oldu. Sırbistan ise Alanya ve Bursa'da Türkiye'deki fahri konsolosluk sayısını 5'e çıkardı. Salgının etkilerine rağmen ticaret hacmimiz rekor kırmaya devam ediyor. Hedefimiz 5 milyar doları yakalamaktır. Önümüzdeki dönemde icra edilebilecek müşterek projeler hakkında fikir teatisinde bulunduk. 1300'den fazla Türk şirketi Sırbistan'da faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 8 bin kişiye istihdam sağlıyor.

"BALKANLAR'DA GERİLİMİN AZALTILMASI İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ"

Yatırımlarımızın toplam değeri 1 milyon dolardan 250 milyon dolara yükseldi. Türkiye olarak biz de ülkemizde yatırım yapmak isteyen Sırp yatırımcılara gereken her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz. TİKA bugüne kadar Sırbistan'da 323 proje ve faaliyet gerçekleştirdi. Anadolu Jet aralık ayında Ankara-Belgrad seferlerini başlattı. Sırbistan'daki 3 havaalanından da ülkemize doğrudan seferler gerçekleştirilir hale geldi. Görüşmemizde Balkanların barış ve istikrarına atfettiğimiz önemi güçlü şekilde teyit ettik. Sırbistan'ın Bosna-Hersek'in egemenliğine verdiği destek bölgemizin barış ve istikrarı bakımından çok önemlidir. Bosna-Hersek'teki krizin aşılması için uluslararası camianın birlikte hareket etmesi gerektiği aşikardır. Türkiye olarak Balkanlar'da gerilimin azaltılması için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in açıklamaları şöyle:

İstikrar ve güvenlik çok önemli. Ülkelerimizi geçmişe değil geleceğe götürmeliyiz. Bizim için ekonomik ilişkilerimiz. Geçen sene ticaret hacmimiz tarihte en büyük ivmeyi yakaladı, yüzde 30'dan fazla artış oldu. Rakam 2 milyara ulaştı, hedefimiz 5 milyar doları yakalamaktır. İlerde birçok yeni proje yapacağız. Enerji kaynakları nereden alınabilir, nerede yapacağız, özellikle bu konu üzerinde yoğunlaşacağız. Eğitim alanında anlaşmalar imzalandı.

"ANKARA'YA DİREKT OLARAK UÇUŞLARIN AÇILMASI SON DERECE ÖNEMLİ"

Ankara'ya direkt olarak uçuşların açılması son derece önemli. Burada yaşayan insanların Belgrad'a gelip güzel nehirleri görmeleri önemli. Hem Karadeniz, hem de Akdeniz'i bizim insanlarımızın görmesi lazım.

SORU-CEVAP

BOSNA-HERSEK'TEKİ DURUM

Vucic:

Burada güvenlik çok önemli. Bu konuda iyi anlaştığımızı düşünüyorum. Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğü konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan son derece saygı duyuyor.

"BU ÜÇLÜ GRUBUN LİDERLERİNİ BİR ARAYA GETİRECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Buradaki üçlü yapının Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğü üzerindeki yaklaşımı büyük önem arz ediyor. Buradaki sıkıntıları giderebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. Sırbistan'da yapılacak seçimin akabinde istiyoruz ki bu üçlü grubun liderlerini bir araya getirip toplantı yapalım ve bu toplantıyla özellikle Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğünü sağlayabilmek için adımlar atalım. Özellikle yapılmakta olan otoban çalışmaları ve bu çalışmalar üzerindeki nüans farkları diyebileceğimiz bazı hissi yaklaşımlar var. Bunları bir kenara koyar da burada gerçekten ideal olan yaklaşımı yakalarsak, ki buna biz birlikte yardımcı olalım istiyoruz. İnşallah seçimin ardından bu buluşmayı sağlayacağız.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ DOĞALGAZ PROJESİ VE İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Bana göre Amerika'nın geri çekilme kararı mali analizlerden sonra, maliyet analizlerinde kendileri için fayda görmedikleri için bu kararı aldılar.

(İsrail ile ilişkiler) Berat Bey'in bakan olduğu zaman İsrail'le görüşmeler yapılıyordu ve bu görüşmelerde de İsrail buradan çıkacak gazla ilgili Türkiye üzerinden Avrupa'ya götürülmesi konusunda belli bir hedefe varılmıştı. Şu anda bunu yine gerçekleştirebiliriz. Sayın Herzog'la yapmakta olduğumuz görüşmeler var, belki Türkiye'ye bir ziyareti olabilir. Başbakan sayın Benet'in bu noktalarda olumlu bazı yaklaşımları var. Hedef olumlu yaklaşımlarla bir yere varmak. Bu olumlu yaklaşım kazan-kazan esasına dayalı olduktan sonra biz Türkiye olarak elimizden geleni yaparız. Siyasetçiler olarak kavga için yokuz, barış için varız; petrol barışın bir aracı olacaksa bunu kullanırız. Ama barışın aracı olmayacaksa karar her ülkenin kendisine aittir. Sondaj, sismik araştırma gemilerini boşa almadık. Bu çalışmalarla beraber milletimize, bölgeye inşallah imkanlar sağlamanın gayretinde olacağız.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin