CHP ve İYİ Parti arasında 'aday' tartışması gerilimi büyüyor. İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'ndan CHP'ye cevap geldi: CHP'deki arkadaşlarımız alınganlık etti

tv100'de Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaset programında İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı için önemli açıklamalar yapmıştı. Ağıralioğlu, Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa kazanamaz endişesi taşıdıklarını söylemişti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Ağıralioğlu'na bu sözlerden dolayı tepki göstermişti. Yavuz Ağıralioğlu, tv100'e konuk oldu ve yeni açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
CHP ve İYİ Parti arasında 'aday' tartışması gerilimi büyüyor. İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'ndan CHP'ye cevap geldi: CHP'deki arkadaşlarımız alınganlık etti

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu tv100’de yayınlanan Pazar Siyaseti programında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olursa kazanamayacağından endişe ettiklerini söylemesi, CHP’den tepkilere neden oldu.

Ağıralioğlu tv100 canlı yayınına bağlanarak Gizem Çetin’in sunduğu haber bülteninde konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu pazar günü tv100 ekranlarında yayınlanan Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaseti programında 6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayı açıklamaları gündem olmuştu.

Gizem Çetin’in sunduğu haber bültenine konuk olan Ağıralioğlu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ağıralioğlu, “Genel Başkanımızın adaylığını istiyoruz 6’lı masa süreçleri nihayetlenene kadar sahada gördüklerimizi söyleme hakkımız vardır. CHP’deki bazı arkadaşlarımız alınganlık ettiler seçim süreciyle ilgili ‘Acaba kazanamayız’ endişemize müsamaha gösterirlerse seviniriz” dedi.

Ağıralioğlu’nun açıklamalarından satır başları:

AK Parti siyasi olarak ilk defa tecrübe ettiğimiz aralıksız bir iktidar, bu dönemdeki seçim başarılarının bir kısmında siyasi kamplaşmayı yönetebilme maharetini gösterdi. Eski zamanlardan kalma yaraların siyasi avantaja dönüşeceği yerleri doğru yönetmemiz lazım

Başörtüsü meselesi de dahil Türkiye’de çözülmüş problemler, eski kanayan yaralarımızın kabuk bağlamış olanlarını kanatarak siyaset yapma pratiği seçimde iktidara avantaj sağlayabilir. Bizim ilke kabulümüzde temel haklar oylanmaz.

İYİ Parti olarak gündemimizde bir şahıs yok ‘İYİ Parti’den Kemal Bey’in adaylığıyla ilgili Aleviliğini mevzu ederek ortalığı bulandırmaya çalışıyorlar’ diyorlar. Biz Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı her vatandaşı memleketin makamlarına talip olmayı hak görüyoruz.

Genel Başkanımızın adaylığını istiyoruz 6’lı masa süreçleri nihayetlenene kadar sahada gördüklerimizi söyleme hakkımız vardır. CHP’deki bazı arkadaşlarımız alınganlık ettiler seçim süreciyle ilgili ‘Acaba kazanamayız’ endişemize müsamaha gösterirlerse seviniriz.

 

NE OLMUŞTU?

Yavuz Ağıralioğlu ne demişti?

tv100'de Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaseti'nin bu haftaki konuğu İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu. Cumhurbaşkanı adaylığı tartışmaları başta olmak üzere gündemdeki birçok konu Ağıralioğlu ile konuşuldu. Ağıralioğlu, Pınar Işık Ardor'un "Siz kimin aday olmasını istiyorsunuz? Siz Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını istemiyor musunuz?" sorusuna Mansur Yavaş ile ilgili bir cevap verdi ve Yavaş'ın daha avantajlı olduğunu söyledi, "Akşener'in aday olmasını çok istiyoruz" dedi.

İşte sorulan soru ve verilen cevap

Siz kimin aday olmasını istiyorsunuz? Siz Kılıçdaroğlu'nun aday olmasını istemiyor musunuz?

CHP’nin Genel Başkanı Genel Başkanı adaylık iradesi taşıyor. ‘Ben aday olacağım, memleketin dertlerine derman olacağım’ iradesi her siyasi parti Genel Başkanı’nın olduğu kadar en fazla ana muhalefet partisinin de hakkıdır. Mansur Bey (anketlerde) daha avantajlı ve önde görünüyor. Mansur Bey daha avantajlı ve önde görünüyor. Birkaç şeyi bir arada yapmak lazım. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, ana muhalefetin genel başkanıdır dolayısıyla adaylık iradesi taşıyor. Bu irade bir nezaketsizlik yapamayız. Ankletlerde öne çıkan adaylar var. Mesela Mansur Yavaş önde görünüyor ama burada da tonlamayız kaçıramayız. Türkiye'de manipülasyon amaçlı olmayan bütün anketlerde sonuçlar aynıdır. 

Mansur Yavaş açık ara önde görülüyor. Ama biz şöyle bir nezaketsizlik de yapamayız. CHP'nin Genel Başkanı olacak  CHP'nin belediye başkanları mı? Bir yere kadar bunu konuşursunuz. Bir yerden sonra adaylık iradesi var mı yok mu belli değil. Aday olsa bile bir başka partinin genel başkanlığına bağlıi onların uhtesinde. Bir yerden sonra bir partinin iç işleyişine karışmak gibi algılanabilir.O yüzden kurumsal hürriyetlere özen göstereceğiz. İttifaklar hukukuna helal gelmesin diye uğraşacağız. Bir taraftan da memleketin hukukunu korumaya çalışacağız. Bunları takdir edersiniz ki biraz az söyleyince problem; çok söyleyince problem. Biraz netameli bir alan burası. Allah var buraya kadar iyi geldik. Süreci kırmadan, dökmeden, kimsenin kalbini, kaşını gözünü yarmadan buraya kadar güzel geldik. Biz şu anda memleket için hayalini kurduğumuz çok sesliliği yönetelir miyizin imtihanını veriyoruz. Bunun dışındaki her şeyi Cumhur İttifakı, Millet İttifakı'na karşı avantaj kollatken çıkardığı şeyler...

Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa kazanamaz endişesi mi duyuyorsunuz?

Böyle bir endişemiz var. ‘Ben gidersem mahvoldunuz’ ile ‘Ben gelirsem kurtuldunuz’ aynı düzeyde nezaketsizliktir. Türk milletine 'Kim gelirse gelsin, kim giderse gitsin size asla bir şey olmaz' sistemi lazımdır.

Hiç kimse Ankara-İsranbul seçim başarısını HDP'nin cebine indiremez.Bunu doğru bulmuyor. Hem etik olarak hem de siyasi ahlak olarak doğru bulmuyorum.

Genel Başkan aday olmayacağını beyan etti ama görüldü ki Sayın Akşener her kesimin oyunu alabilir. Çok rahatlıkla HDP seçmeninden oy alabilir. Biz aslında HDP ile iktidar arasına sıkışmış seçmen kitlesine yeni bir Türkiye tasavvuru sunuyoruz.

CHP'Lİ ENGİN ALTAY CEVAP VERMİŞTİ: KRALDAN ÇOK KARLCILIK YAPIYORLAR

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu'nun tv100'de canlı yayımlanan Pazar Siyaseti programında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için sarf ettiği "Aday olursa kazanamaz" sözleri CHP ile İYİ Parti arasında gerginlik yarattı. Ağıralioğlu'nun açıklamalarına CHP Grup Başkanvekili Engin Altay cevap verdi: Kraldan çok kralcılık yapıyor... 

 

Kaynak: TV100
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin