Bodrum Belediyesi'nde usulsüzlükler zinciri! Sayıştay raporları ortaya çıkardı

Sayıştay turizm cenneti Bodrum’daki denetimini tamamladı. Bodrum Belediyesi'nin çok sayıda usulsüzlüğü tespit edildi. İşte Sayıştay raporuna yansıyan usulsüzlükler…

Google Haberlere Abone ol
Bodrum Belediyesi'nde usulsüzlükler zinciri! Sayıştay raporları ortaya çıkardı

Bodrum Belediyesi’ndeki usulsüzlükler rapor oldu. Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlüklerde açık ihale usulüyle yapılması gereken işlerde doğrudan temin yoluna gidildiği öğrenildi. Raporda taksi durakları için ihale yapılmadığı belirtildi. 

Taksi durakları ihalesiz kiraya verildi

Sayıştay'ın kamu kurumlarıyla ilgili yaptığı denetimler tamamlandı. Usulsüzlükler bir rapor haline getirildi. tv100 muhabiri Ercan Öztürk'ün ulaştığı belgelere göre Bodrum Belediyesinde de çok sayıda usulsüzlüğe rastlandı.

Taksi duraklarıyla ilgili usulsüzlük, Sayıştay’ın 2018 ve 2019 yıllarındaki denetimlerinde de yer almıştı. Sayıştay denetçileri, belediyenin taksi duraklarını ihale yapmadan kiraya vermesini kanuna aykırı buldu. Bodrum'da bulunan 63 taksi durağının ihalesiz bir şekilde kiraya verildiği belirlendi.

Bodrum Belediyesi'nde usulsüzlükler zinciri! Sayıştay raporları ortaya çıkardı

Açık ihale yerine doğrudan temin!

Bodrum belediyesinin açık ihale yoluyla yapması gereken işleri belli bir limitin altında
tutarak, doğrudan temin yöntemiyle istediği şirkete verdiği de ortaya çıktı.

Sayıştay denetçileri belediyenin aynı kalem işleri 99 bin liranın altında tutarak istediği şirkete verdiğini belirledi. Sayıştay, bu durumu saydamlık, eşit muamele, ihalelerde rekabet, kaynakların verimli kullanılması ilkelerine aykırı buldu. Aynı usulsüzlüğün geçtiğimiz yıl ki raporda da olduğu ancak belediyenin buna rağmen uygulamaya devam ettiği tespit edildi. 

Meslek kuruluşu yerine ticaret odasına kiralandı!

Sayıştay’ın bir diğer bulgusu ise mülkiyeti belediyeye ait olan bir taşınmazın meslek kuruluşuna tahsis edilmesi oldu. İmar planlarında bodrum belediyesinin mülkü olan bir taşınmazın belediye tarafından bodrum ticaret odası’na kiralandığı belirlendi.

Sayıştay, Bodrum Ticaret Odası’nın bir kamu kurumu olmadığını ve bu taşınmazın meslek kuruluşuna kiraya verilemeyeceğini rapor haline getirdi.

Bodrum Belediyesi borçlanma sınırını aştı!

Sayıştay, Bodrum Belediyesi'nin borçlanma sınırını aştığını da tespit etti. Belediyenin borçlanma sınırının 297 milyon 709 bin lira olduğu belirlendi. Ancak belediyenin bu tutarı, 132 milyon 748 bin lira aştığı ortaya çıktı.

TV100

 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin