Bakan Varank açıkladı. Bu yıl turizmden beklenti yüksek. 37 milyar dolar gelir hedefleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında 47 milyon turist ve 37 milyar dolar turizm geliri beklediklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Varank açıkladı. Bu yıl turizmden beklenti yüksek. 37 milyar dolar gelir hedefleniyor

Valilikte düzenlenen 'Adıyaman Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi' açılış törenine de katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, turizm temsilcilerine hitap etti. "Adıyaman'ı, turizm sektöründe en önemli illerden biri olarak görüyoruz. Biliyorsunuz turizm, hem bölgesel hem de ulusal kalkınmada önemli role sahip bir sektör. 

'37 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİ BEKLİYORUZ'

Pandemi sonrası turizmde sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. Bu yılın ilk yarısı, turizm performansı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. 2022 yılının tamamında 47 milyon turist, 37 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz. Elbette ülkemizde her alanda yaşanan bu gelişmeler, bu yükseliş kendi kendine olmuyor. Hükümet olarak ülkemizin dört bir yanında turizmin geliştirilmesi kapsamında ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Ören yerleri, tarihi alanları, kültür merkezlerini adeta baştan yeniden inşa ediyoruz. Bunların yanında turizmi destekleyecek altyapıları da hiçbir zaman göz ardı etmiyoruz" dedi.

Bakan Varank açıkladı. Bu yıl turizmden beklenti yüksek. 37 milyar dolar gelir hedefleniyor

'HAVAALANLARIYLA İLGİLİ KARA PROPAGANDA YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Havaalanlarıyla ilgili kara propaganda yapmaya çalışıldığını belirten Bakan Varank, "Zaman zaman bize 'Bu havalimanlarını neden yapıyorsunuz?' diye kızıyorlar. Bunlarla ilgili kara propaganda yapmaya çalışıyorlar. İşte o havalimanları sayesinde biz bu sene dünyada yaşanan çirkin görüntüleri Türkiye'de yaşamadık. İstanbul Havalimanı'nda yolcular, ortalama 15 dakikada bagajlarına ulaşırken bu durum, Avrupa havalimanlarında ortalama 4-5 saati buluyor. Uçuşlar iptal edildi, turistler geri çevrildi. Dünyanın farklı havalimanlarında özellikle Avrupa'da valizler kayboldu, turistler büyük çileler çekti. Biz böyle bir durumu yaşamadıysak bu, havalimanlarına yaptığımız yatırımlar sayesindedir" diye konuştu. 

Bakan Varank açıkladı. Bu yıl turizmden beklenti yüksek. 37 milyar dolar gelir hedefleniyor - Resim : 2

 

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin