Asgari ücret 6 bin lira mı olacak? Asgari ücret zammında 3 formül belli oldu. Asgari ücrete temmuz zammı Tespit Komisyonu'nda görüşülecek. Milyonlarca memur ve emeklinin zammı 4 Temmuz'da belli olacak

Milyonlarca çalışan asgari ücrete gelecek zammı bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zammı için talimat verdiği açıklamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu bugün saat 14.00'te toplayacak. Asgari ücrete temmuz ayında yapılacak zam masaya yatırılacak. Asgari ücret zammı için 3 formül gündemde. Memur ve emeklilerin zam oranı 4 Temmuz'da haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile belli olacak.

Google Haberlere Abone ol
Asgari ücret 6 bin lira mı olacak? Asgari ücret zammında 3 formül belli oldu. Asgari ücrete temmuz zammı Tespit Komisyonu'nda görüşülecek. Milyonlarca memur ve emeklinin zammı 4 Temmuz'da belli olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası milyonlarca asgari ücretlinin beklediği zam açıklamasını yaptı. Asgari ücrete temmuzda ara zam yapılması için talimat verdiğini söyleyen Erdoğan, "Çalışma Bakanlığımızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. Böylece yapılan artışın istihdam herhangi olumsuz bir etkiye yol açmasına izin verilmeyecektir. İnşallah kısa bir sürede müjde vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu gelişme sonrası asgari ücrete ara zam muamması sona erdi ve zam yapılması kesinleşti.

KOMİSYON TOPLANIYOR

Erdoğan'ın talimatı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu toplamak için harekete geçti. Komisyon bugün saat 14.00'te toplanacak.

ZAM İÇİN 3 FORMÜL ÜZERİNDE DURULUYOR

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret zammı için ekonomi kurmayları üç formül üzerinde duruyor.

PRİM FORMÜLÜ

Kesintiler net ücrete eklenebilir.

Net asgari ücret: 4.253

İşçi için kesinti toplamı: 751

Brüt asgari ücret: 5004 TL

6 AYLIK ENFLASYON FORMÜLÜ

4.253 X % 39,67= 1.687

4253 + 1.687= 5.940 TL

YILLIK ENFLASYONA TAMAMLAMA FORMÜLÜ

% 75 - % 50,5 = % 24.5

4.253 X % 24,5= 1,042

4.253+1.042= 5.295 TL

 MEMUR VE EMKLİ MAAŞLARINA ZAM 4 TEMMUZ'DA BELLİ OLACAK

Reuters’ın düzenlediği ankete göre haziran için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 72.3 ila yüzde 81.8 arasında değişiyor. Türkiye’de mayıs enflasyonu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre yüzde 73,5; bağımsız araştırmacılardan oluşan ENAG’ın verilene göreyse yüzde 160.

12 katılımcılı Reuters anketinde Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) haziranda da sert yükselişini sürdürmesi ve yüzde 78,35’e ulaşması bekleniyor. Bu oran, neredeyse son 24 yılın en yükseği.

Haziran için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 72,3 ila 81,8 arasında değişiyor. TÜFE en son Eylül 1998’de yüzde 80,4 artış kaydetmişti.

Yıl sonu tahmini de bir önceki ayın anketinden altı puan daha yükselerek yüzde 69,5 seviyesine ulaştı. Ankette aylık enflasyon yüzde 5,38 seviyesinde bekleniyor; tahminler yüzde 3,5 ila 6,8 arasında yer alıyor.

Merkez Bankası, enflasyonda yükselişe kesin gözüyle bakılmasına rağmen geçen haftaki toplantısında para politikasını değiştirmedi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) da, Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun haziranda bir önceki aya göre yüzde 6,2 arttığını, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının ise ilk kez 20 bin TL’yi aştığını açıkladı.

TÜİK haziran ayı enflasyon verisini 4 Temmuz saat 10.00’da açıklayacak. Haziran ayı enflasyın raakmlarının açıklanması ile milyonlarca memur ve emklinin de enflasyon fark zammı beli olmul olacak.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin