AK Parti'de görevden alma depremi! Cahit Özkan'ın Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili sözleri kriz çıkarmıştı. Cahit Özkan görevden alındı. Yeni AK Parti Grup Başkanvekili belli oldu

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, BAE tepkisi sonrası partisiyle yaşadığı gerilimin ardından görevden alındı. Özkan'ın yerine TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Bartın milletvekili Yılmaz Tunç getirildi. Cahit Özkan'ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilgili sözlerine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Partimizin düşüncelerini yansıtmıyor" demişti.

Google Haberlere Abone ol
AK Parti'de görevden alma depremi! Cahit Özkan'ın Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili sözleri kriz çıkarmıştı. Cahit Özkan görevden alındı. Yeni AK Parti Grup Başkanvekili belli oldu

“BAE teslim oldu” diyerek büyük krize neden olan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan hakkında karar verildi.

Özkan'ın görevinden alındığı Grup Başkanı İsmet Yılmaz tarafından tebliğ edildi. Yılmaz, Özkan'dan boşalan koltuğa Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'un geldiğini yine telefonla arayarak bildirdi.

Tunç, “Şu anda bir cenaze namazındayım, Grup Başkanımız İsmet bey arayarak tebliğ etti. Hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

Özkan'la ilgili görevden alma kararı AK Parti MYK toplantısında kararlaştırıldı. Toplantı bitiminde de görev değişikliği tebliğ edildi.

ÖZKAN'DAN AÇIKLAMA

Özkan, BAE tepkisi sonrası partisiyle yaşadığı gerilimin ardından görevden alınmıştı. Özkan "affını istediğini" belirterek şu açıklamayı yaptı:

“YAHU BENİM ÇIKARIM NEYİ GEREKTİRİYORSA…”

YouTube'da Armağan Çağlayan’ın programına konuk olan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hakkında açıklamalar yapmıştı.

Cahit Özkan, şunları söylemişti:

“15 Temmuz'un mademki finansörü, mademki Türkiye'ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz?

Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize ‘Niye Birleşik Arap Emirlikleri’ni dışlıyorsunuz?' dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…

“BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ TESLİM OLDU”

Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

ÖMER ÇELİK: PARTİMİZİN GÖRÜŞLERİNİ YANSITMIYOR

Cahit Özkan'ın geçtiğimiz hafta yayımlanan bu açıklamalarına, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten 15 Mayıs günü eleştiri gelmişti. Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Grup Başkanvekilimiz Sn. Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Türkiye-BAE ilişkileri Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın ortak iradesiyle karşılıklı güven ve saygıya dayalı olarak ilerlemektedir” ifadelerini kullanmıştı.

“SIKI DOSTLAR ARASINA KİMSE GİREMEZ”

Ömer Çelik'in bu eleştirilerinin ardından geçtiğimiz salı günü Özkan, Çelik ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak “Sıkı dostlar arasına kimse giremez” demişti.

ERDOĞAN İLE FOTOĞRAFINI PAYLAŞMIŞTI

Cahit Özkan daha sonra da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile fotoğrafını paylaşmıştı.

CAHİT ÖZKAN KİMDİR?

Cahit Özkan 1976 yılında Denizli'nin Çivril ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimi alan Özkan, Londra'da Hukuk İngilizcesi üzerine öğrenim gördü. Kocaeli Üniversitesi'nde Özel Hukuk alanında, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ise İnsan Hakları alanında yüksek lisans yapan Özkan, 'Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Yargılama Usulü' konulu yüksek lisans tezi hazırlamıştır.

CAHİT ÖZKAN'IN SİYASİ HAYATI

Siysete AK Parti Şişli İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ile adım atan Cahit Özkan 2007 ve 2011 Genel Seçimlerinde Denizli'den Milletvekili adayı oldu. 1 Kasım 2015 seçimlerinde 26. Dönem Denizli Milletvekili seçildi. 2017 yılında AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi. 7 Temmuz 2018 tarihinde AK Parti Grup Başkanvekilliği görevine getirildi.

YILMAZ TUNÇ KİMDİR?

Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı.


AK Parti Pendik Kurucu İlçe Başkanı ve Pendik Belediye Meclis Üyesi olarak görev aldı. 23, 24, 25 ve 26. Dönemde Bartın Milletvekili seçildi. AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Adalet Komisyonu Sözcüsü olarak görev aldı. Orta düzeyde İngilizce bilen Tunç, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin