23 yaşında tüm dişleri döküldü! Genç kadının yaptığı hatayı hepimiz yapıyoruz: Bilinçsiz kullanımı felaketle sonuçlanıyor

23 yaşındaki Caymi Studnicka, bilinçsiz ağrı kesici kullanımı nedeniyle ağzındaki tüm dişleri kaybetti. Dünya çapında antibiyotiklerle birlikte bilinçsiz bir şekilde en çok kullanılan ilaç ağrı kesiciler. Uzmanlar, antibiyotikler kadar önemsenmeyen ağrı kesiciler konusunda da vatandaşları uyarıyor.

Google Haberlere Abone ol
23 yaşında tüm dişleri döküldü! Genç kadının yaptığı hatayı hepimiz yapıyoruz: Bilinçsiz kullanımı felaketle sonuçlanıyor

Dokuz yaşındayken ayak bileğini kıran ve bu sırada reçete edilen ağrı kesicileri kullanmaya başlamasından sonra bağımlılık oluşmaya başlayan Caymi Studnicka, bu yüzden henüz 23 yaşındayken tüm dişlerini kaybetti.

10 yıl boyunca ağrı kesici bağımlılığıyla yaşayan genç kadın, 18 yaşında rehabilitasyona girdi. Bağımlılığını yenmiş olsa da ağrı kesici bağımlılığı yüzünden büyük hasar gören dişleri 2018 yılında çürüyerek dökülmeye başladı. Genç kadının dişleri önce siyahlaşmaya sonra çürümeye ve sonunda döküldü.

Ortaya çıkan siyah çürük lekelerinin ardından diş hekimi genç kadına, yaşadığı diş kaybının ağrı kesicilerden kaynaklandığını belirtti.

23 yaşında tüm dişleri döküldü! Genç kadının yaptığı hatayı hepimiz yapıyoruz: Bilinçsiz kullanımı felaketle sonuçlanıyor

HAYATINA TAKMA DİŞLERLE DEVAM EDİYOR

Çocukken ağrıyla baş etme konusunda kendi acısını yönetmesine izin verilmediğini anlatan Studnicka, kırılgan kemikleri olduğunu ve yaşadığı ilk kırılmadan sonra, ağrı kesicileri almaya devam ettiğini anlattı.

15 yaşından bu yana her üç ila dört saate bir ağrı kesici almadan bir gününü bile geçiremediğini anlayan Studnicka, bağımlı olduğunu fark ettiğini belirtti. Yaşadığı süreçte almadığı zamanlarda şiddetli yoksunluk belirtileri gösteren genç kadın, bu bağımlılıktan kurtulmak için 18 yaşında rehabilitasyon merkezinde üç ay geçirdi.

23 yaşında tüm dişleri döküldü! Genç kadının yaptığı hatayı hepimiz yapıyoruz: Bilinçsiz kullanımı felaketle sonuçlanıyor - Resim : 2

GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞTİ

Bir yıl sonra ise sık sık yemek yiyememesine neden olan diş sorunları ortaya çıkmıştı. Bu durumda engellemek için yapacak hiçbir şey kalmadığını, ekmek yerken bir dişlerinin kırılmasına neden oluyordu. Bu nedenle çok fazla kilo vermeye başlayan genç kadın, aynı zamanda görünümünde de büyük bir değişimle karşılaşmaya başladı.

HASTANEDE YATTI

Tekrarlayan diş apseleri ise daha büyük ağrı sorunlarıyla karşılaşmasına neden oluyordu. Bu nedenle vücuduna almak zorunda kaldığı antibiyotikler nedeniyle bir ay boyunca da hastanede kalması gerekti.

Hayatını değiştirmek için ise yapabildiği tek şey takma dişlere dönmekti. Büyük bir çaba göstererek bu sürece başlayan genç kadın, çevresindekilerin de desteği ile birlikte yeni dişlerine dönüş yaptı. Üstelik sosyal medyadan da aldığı desteklerle birlikte artık daha iyi bir hayat yaşamayı umut ediyor.

23 yaşında tüm dişleri döküldü! Genç kadının yaptığı hatayı hepimiz yapıyoruz: Bilinçsiz kullanımı felaketle sonuçlanıyor - Resim : 3

(Mynet)

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin