Yumurtayı haşlarken sakın bu hatayı yapmayın. Çatlamaması için püf noktası: Tuz ve Sirke

Yumurta haşlarken, çatlamasını önlemek için kullanabileceğiniz yöntem belli oldu. İşte yumurtanın çatlamadan pişmesini sağlayan tüyo...

Google Haberlere Abone ol
Yumurtayı haşlarken sakın bu hatayı yapmayın. Çatlamaması için püf noktası: Tuz ve Sirke - Resim: 1

Yumurta, insan sağlığı için son derece önemli ve gerekli bir besin kaynağıdır. Yumurtanın sağlığa faydaları oldukça fazladır ve içeriğindeki yüksek protein miktarı sayesinde günlük protein ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Ayrıca, uzun süre tokluk hissi sağlamasıyla kilo verme sürecinde destekleyici bir rol oynar.

Yumurtanın haşlanması sırasında yaşanan çatlama sorunu birçok kişi tarafından bilinir.Yumurtanın kabuğu ve akı arasında bulunan küçük hava balonları yumurta ısındıkça genişlemeye başlar. Sıcak hava yumurtanın kabuğuna doğru baskı yaparak çatlamaya neden olur. Yumurtayı haşlarken çatlamaması için neler yapmalıyız, çatlamanın önüne geçmek için size birkaç önerimiz var:

YUMURTA HAŞLAMANIN PÜF NOKTALARI

Yumurtaları oda sıcaklığında bekletin: Buzdolabından direkt olarak çıkarılan yumurtaların haşlanması, çatlamaya yol açabilir. Bu nedenle yumurtaların oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

Uygun boyutta tencere kullanın: Haşlama suyuna yerleştireceğiniz yumurtaların birbirine çarpmaması önemlidir. Bunun için uygun boyutta bir tencere kullanmaya özen gösterin ve tencereye fazla sayıda yumurta koymamaya özen gösterin.