Öğrencinin vergisiz telefonuna takip programı kurulacak! Öğrencilerin vergisiz telefonu nereden alacağı belli oldu: PTT'den alınacak, takip sistemi kurulacak, para iadesi nasıl olacak?

Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrasında açıklanan üniversitelilere telefon ve bilgisayar desteğinin detayları ortaya çıktı. Buna göre öğrenciler söz konusu telefonları ve bilgisayarları PTT'den alacak. Normal ücretini ödeyecek. Öğrencilerin hesabına daha sonra 9 bin 500 lira iade edilecek. Başka bir ayrıntı ise cep telefonlarına takip programı kurulacak, öğrencilerin kullanımları izlenecek. İşte üniversitelilere 5 bin 500 liraya kadar verilecek cihaz desteğinin detayları.

Google Haberlere Abone ol
Öğrencinin vergisiz telefonuna takip programı kurulacak! Öğrencilerin vergisiz telefonu nereden alacağı belli oldu: PTT'den alınacak, takip sistemi kurulacak, para iadesi nasıl olacak? - Resim: 2

TELEFONA TAKİP SİSTEMİ KURULACAK

Öğrenciler vergisiz telefonu aldıktan sonra kullanımları incelecek. Yani telefonların vergisinin ödenmesinden sonra telefonların kimde olduğu da tespit edilecek. Bunun sebebi de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanlığı vergisiz telefonu alan öğrencinin gerçekten telefonu kullanıp kullanmadığını takip etmiş olacak. Bir öğrencinin ihtiyacı yoksa vergisiz telefon imkanından başka birinin yararlanmasının önüne geçilmesi için takip sistemi kurulmuş olacak.

Ücretsiz 10 GB internet için baz alınacak özellik yaş değil üniversiteli olması olacak. Yani 17 yaşında üniversiteyi kazanan gençler de bu imkandan yararlanabilecek. Hattın T.C. kimlik numarasına tanımlanması planlanmamakla birlikte ekim ayı ortasında 10 GB internetin kullanılması hedefleniyor. BTK çalışmaları denetleyen bir kurum olacak. 3 operatör arasında seçim yapıp alabilecekler. Her ay 10 GB internet yenilenecek.

SIRADAKİ GALERİ

Otomobilinizdeki o sorunu patates çözebilir! Otomobilinizdeki o sorunu patates çözebilir!
Kaynak: Medyatava Haber Merkezi