Marmaray ve metrobüs kullanacak olanlara kötü haber: 1 Ocak'ta yeni tarife. Marmaray 21,91 TL, metrobüs 14,69 TL oldu. UKOME toplantısından İstanbul'da ulaşıma zam kararı. İstanbul'da tam elektronik bilet ne kadar?

İstanbul halkına kötü haber geldi, asgari ücretin zam görmesinin ardından İstanbul'da UKOME toplantısından otobüs, vapur, minibüs, marmaray, metrobüs, metro gibi ulaşım araçlarına zam geldi. İşte 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere yapılan artışlar ve bilet fiyatları.

Google Haberlere Abone ol
Marmaray ve metrobüs kullanacak olanlara kötü haber: 1 Ocak'ta yeni tarife. Marmaray 21,91 TL, metrobüs 14,69 TL oldu. UKOME toplantısından İstanbul'da ulaşıma zam kararı. İstanbul'da tam elektronik bilet ne kadar? - Resim: 3

Personel servisi ise 10-17 koltuklu minibüsler için ücreti 352,15 liradan 422,41 liraya yükseltildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, karara muhalefet şerhi koydu.

Yücel, konuşmasında, yerel yönetimlerin yapması gereken en önemli temel görevlerinden birinin toplu taşıma olduğunu söyledi.

Ücretlerin bu derece artmasının insanları, toplu taşıma yerine bireysel araçlara yönlendireceği noktasında çekinceleri olduğunu anlatan Yücel, bu durumun da İstanbul trafiğine olumsuz yansıyacağını, toplu ulaşımın belediye tarafından sübvanse edilmesi gerektiğini belirtti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe ise toplu ulaşıma sübvanse hassasiyetinin doğru ve yerinde olduğunu, toplu ulaşımı sübvanse ettiklerini bildirdi.

Enflasyona dikkati çeken Gökçe, İstanbul trafiği için de toplu ulaşım ve raylı sistem yatırımlarını da sürdürdüklerini ifade etti.

Öte yandan zamlara ilişkin söz konusu yeni tarifenin 1 Ocak 2023'den itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu UKOME toplantısında alınan zam kararı sonrası Yenikapı'da bulunan Dr.Mimar Kadir Topbaş Gösteri Merkezi'nin önünde açıklama yaptı.

Toplantıyı Yenikapı'da takip eden 50 taksi şoförüyle birlikte takip eden Aksu, "Toplantıda en az yüzde 50 oranında zam teklifinde bulunduk. Maalesef komisyonun kararıyla bu oranda yapılmadı. Giderlerimize, araç fiyatları, işçilik, yedek parça, yakıt fiyatları gibi, yaklaşık yüzde 100'ün üzerinde zam yapıldı. Vatandaşı da düşünerek, komisyon bu talebimizi uygun görmedi. Şimdi, 28 lira olan açılış ücreti 40 lira oldu. Oran açısından yüzde 42.86'ya tekabül ediyor. Bekleme, 67.20 liraydı,100.80 oldu. Bekleme ücretine yaklaşık yüzde 50 oranında zam yapıldı. Kilometre 6.30'du, 8.51 oldu. Yüzde 35 oranında zam yapıldı. Bu üç kademeyi ortalamaya vurursanız yüzde 40 oranında zam yapıldı. Yani biz yüzde 50'de ısrar ettik ama, yüzde 40 oranında zam yapıldı" dedi.

SIRADAKİ GALERİ

QNB Finansbank emekli promosyonunda şova kalktı QNB Finansbank emekli promosyonunda şova kalktı