Kredi kartı kullananlar dikkat! 1 Nisan'da resmen başlıyor: Tamamen zorunlu olacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca, bilanço esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazanç defteri tutan mükelleflere, iş yerinde kredi kartı okuyucusu (POS cihazı) bulundurma zorunluluğu getirilmesi beklendiği ifade edildi. Bu uygulamaya ilişkin zorunluluğun 1 Nisan'da başlayacağı aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol
Kredi kartı kullananlar dikkat! 1 Nisan'da resmen başlıyor: Tamamen zorunlu olacak - Resim: 2

1 NİSAN'DA ZORUNLU OLUYOR

Bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Taslağı, geliştirilmesi ve katkıda bulunulması için kamuoyunun görüşüne açıldığı belirtilerek taslağa göre Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazanç defteri tutan mükelleflere, iş yerlerinde POS cihazı bulundurma zorunluluğu getirilmesi gerektiği bildirildi. Bu zorunluluğun 1 Nisan'da başlayacağı aktarıldı.

POS cihazı bulundurma zorunluluğunun ardından işe başlayanlar "başlangıç tarihi"nden, daha sonraki bir dönemde bu kapsama dahil olan tüccarlar "bilanço esasına göre defter tutmaya başladıkları zamandan" itibaren 1 ay içinde bu yükümlülüğü yerine getirmek zorunda olacak.

SIRADAKİ GALERİ

Şubat ayında parayı mıknatıs gibi çekecekler! Şubat ayında parayı mıknatıs gibi çekecekler!