Kredi kartı kullananlar dikkat! 1 Nisan'da resmen başlıyor: Tamamen zorunlu olacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca, bilanço esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazanç defteri tutan mükelleflere, iş yerinde kredi kartı okuyucusu (POS cihazı) bulundurma zorunluluğu getirilmesi beklendiği ifade edildi. Bu uygulamaya ilişkin zorunluluğun 1 Nisan'da başlayacağı aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol
Kredi kartı kullananlar dikkat! 1 Nisan'da resmen başlıyor: Tamamen zorunlu olacak - Resim: 1

YENİ DÜZENLEMELER

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan konu hakkında bazı açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamada Bakanlıkça, mükellef işlemlerinin ve finansal hareketlerinin izlenmesi, vergiyi doğuran olayların tespit edilmesi ve kayıt dışılıkla mücadele amacıyla gerekli önlemlerin alınmasına yönelik düzenlemeler yapıldığı ifade edildi.

MAĞDURİYETE YOL AÇTI

Tahsilat ve ödemelerin bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmesi belli şartlar altında zorunluluk taşırken banka ve kredi kartıyla yapılan alışverişlerde hacim gün geçtikçe arttığı belirtilen duyurunun devamında işletmelerin büyük kısmı da tahsilatlarının önemli bölümünü kartlar aracılığıyla gerçekleştirildiği bildirildi. Ayrıca açıklamada buna karşın hala sınırlı sayıda işletmelerde müşterilerin kartla ödeme talebine olumsuz cevap verildiği ve bu durumun mağduriyete yol açtığı vurgulandı.