Kabus olan sivilceler yüzünüzde leke olarak kalmasın. Uzman doktordan akne ile ilgili çok ciddi uyarı geldi

Kıl kökleri ve yağ bezelerinin tıkanması ciltte sivilcelere neden olur ve bu sivilceler cildinizde lekelere dönüşebilir. Kalıcı leke ve sivilcelerin oluşum nedenlerine değinen Dermatoloji Uzmanı Dr. Damla Demir akne lekeleri ile ilgili çok kritik bilgiler aktardı çok önemli uyarılarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Kabus olan sivilceler yüzünüzde leke olarak kalmasın. Uzman doktordan akne ile ilgili çok ciddi uyarı geldi - Resim: 1

Dermatoloji Uzmanı Dr. Damla Demir akne lekelerinin temeline inerek hastaların iyileşme süreçlerini aktardı. Gençlerin yüzde 80’inin ve yetişkinlerin neredeyse yüzde 40’ının hayatlarının belirli bir döneminde akne sorunu yaşadığını belirten Demir “Derin ve iltihaplı sivilceler doğru tedavi edilmediği sürece leke oluşumuna neden oluyor. Elbette doğru tedavi alınmamasının yanında hastaların oluşan sivilcelerle oynaması” ifadelerini kullandı.

Derin iltihabı olan sivilcelerin doğru tedavisine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı

Dr. Damla Demir “Elbette doğru tedavi alınmamasının yanında hastaların oluşan sivilcelerle oynaması.Temel olarak aynı bölgede sıklıkla sivilce probleminin görülmesi, tıkanıklık veya bakteri artışı iltihaplanmaya sebep oluyor.İltihabın deri üzerinde yayılması ise deri altında hasara, bu hasarlar da zaman içerisinde deri bütünlüğünde bozulmaya ve sonrasında da lekelere ve hatta kalıcı derin izler oluşturuyor” şeklinde konuştu.

Akne lekelerinin oluşumu ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler veren Demir, “Yeni teknolojiler sayesinde akne lekelerinin daha konforlu bir şekilde tedavi edilebiliyor. Fraksiyonel lazer uygulamasıyla lekelerin hızlıca tedavi ediliyor ve akne izlerinin yanında birçok yara izi tedavisinde de uygulanabiliyor. Kullanıldığı bölgede aşırı bir reaksiyon oluşturmadan mevcut deformiteleri azaltan veya yok eden yeni jenerasyon bir lazer yöntemi diyebiliriz. Yara, yanık, kesik, sivilce izlerinde, yüz ve boyun kırışıklıklarında, cilt gençleştirmede, çatlak ve daha birçok cilt problemlerinin tedavisinde uygulanabiliyor” dedi.