İşte şimdi yandık. Günde 6 saatten az uyuyanlara çok kötü haber. Kanser ve kalp krizi tehlikesi...

Uyku, vücudun dinlenerek ve yeni güne hazırlanarak geçirdiği toparlanma süreci olarak biliniyor. Kaliteli bir uyku için en az 7 saat öneriliyor. Prof. Dr. Güner Sönmez sosyal medya üzerinden uyumak ile ilgili bir bilgi paylaştı ve ideal uyku süresinin 7 ile 7.5 saat olduğunu söyledi. Bu sürenin altında uyuyanlara ise kötü bir haber verdi.

Google Haberlere Abone ol
İşte şimdi yandık. Günde 6 saatten az uyuyanlara çok kötü haber. Kanser ve kalp krizi tehlikesi... - Resim: 1

Prof. Dr. Güner Sönmez, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda uykunun önemine vurgu yaptı ve az uyumanın nasıl sonuçlar doğuracağını açıkladı.

Sönmez'in yaptığı paylaşımlar şöyle:

Günde 7-7.5 saat uyumaya özen gösterin. Yetersiz uykunun zararlarını duyunca şaşıracaksınız. Uyku eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır; Viral hastalıklara, yüksek tansiyona, obeziteye, diyabete, bazı kanser türlerine zemin hazırlar.

Grip olma riskinizi 3 kat arttırır. Diğer viral hastalıklar için de benzer riskler oluşturur. Bunları nasıl mı yapar, sadece bir örnek ile devam edelim:

Normalde kanımızda natürel killer (katil hücre) ve bazı özel lenfositler var. Bunlar dışarıdan giren mikroplarla ve kanserle savaşır. Dr Michael İrvin’in deneysel çalışmasına göre sadece 1 günlük uykusuzluk bu hücreleri % 70 oranında azaltabilir.

Kanser riskini, uzun vadede % 40’a yakın arttırır. Hipertansiyon oluşumuna neden olur. Kalp damarlarında (koroner) plak oluşumunu 2-3 kat arttırır. Kalp krizi riskini önemli oranda arttırır.