İbadet eden robot devri başlıyor. Yapay zekanın geldiği son durum: Hindistan'da üretiliyor, ibadet görevini yerine getiriyor

Robotlar ve otomasyon teknolojileri her geçen gün insanları şaşırtmaya devam ediyor. Hindistan'da bir teknoloji firması tarafından üretilen roboz, Hinduizm'de yer alan bir ibadeti insanlar adına yerine getiriyor. Bazı din insanları bu uygulamayı olumlu bulurken diğerleri ibadet ederken robot kullanımının gelecek için çok zararlı olacağını savunuyor.

Google Haberlere Abone ol
İbadet eden robot devri başlıyor. Yapay zekanın geldiği son durum: Hindistan'da üretiliyor, ibadet görevini yerine getiriyor - Resim: 1

Hindistan'da din görevlilerini ikiye bölen bir teknoloji geliştirildi.

Hindistan'da bir teknoloji firmasının ürettiği robot kollar, Hinduizm'de yer alan "aarti" rituelini inananlar adına yerine getiriyor. Karanlığı yok edilmesini sembolize eden ritüelde, Ganesha ismi verilen fil kafalı bir tanrı heykelciğinin önünde mum yakılıyor.

Mum yakma işlemini gerçekleştiren robot kollar milyonlarca kişinin bir araya geldiği bir dini festival olan Ganpati'de kullanıldığı zaman birçok yeni prototipe de ilham kaynağı oldu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre bugün Hindistan, Doğu Asya ve Güney Asya'da kullanılan ibadet eden robotlar, ibadet sırasında yapay zekanın kullanımı hakkında da yeni tartışmalara neden oldu.